MacPodpora magazín

Servis Apple MacBooku Pro 2018 nebude žádná sranda. Zejména co se týče záchrany dat z SSD disku

Servis AppleApple ServisVše

V roce 2016 byl představen MacBook Pro s Touch Barem, který už měl integrovaný SSD disk na základní desce. Servis Apple MacBooku Pro 2018 přináší další oříšek.

Už u prvních modelů s dotykovým panelem nastal problém, pokud byste chtěli disk vyměnit. Ten je totiž připájen k základní desce. Při jeho poškození alespoň existovala možnost, jak z něho data zachránit a to za pomoci speciálního konektoru.

Servis Apple MacBooku 2018

V červenci Apple představil novou řadu jeho MacBooků Pro pro rok 2018. Ty vypadají naprosto totožně, jako jejich předchozí generace. Vylepšovalo se hlavně uvnitř hliníkového šasi. Počítače nabízejí procesory Intel osmé generace se čtyřmi či šesti jádry. Paměť RAM se při konfiguraci může vyšplhat až na 32 GB s DDR4.

Servis Apple

Displej nově nabízí technologii True Tone, vylepšena byla také kontroverzní klávesnice typu Butterfly, Se kterou jste často museli navštívit servis Apple. Psali jsme o tom v článku Autorizovaný servis Apple vám vymění klávesnici v MacBooku a MacBooku Pro zdarma. Nová generace je tišší a odolnější. Tyto informace samozřejmě získáte při popisu produktu, pokud si jej chcete pořídit.

Co se ale nedozvíte, je, že SSD disku nově chybí právě onen servisní konektor. Při rozebírání nového modelu to zjistili redaktoři serveru iFixit. Znamená to, že pokud se vám základní deska nebo disk nějakým způsobem poškodí, přijdete s tím i o všechna vaše na něm uložená data.

Servis Apple

„Data recover“ nástroj je v podstatě malá černá krabička, na jedné straně osazená speciálním konektorem, který se připojí na disk a na druhé USB-C konektorem, který se připojí do počítače. Takto se relativně jednoduše a pohodlně přenesou data z poškozeného do funkčního disku v novém zařízení.

 

Pro dobrotu na žebrotu

Tolik důležitý konektor „poslední záchrany“ však v modelech MacBooků Pro 2018 o velikosti 13 a 15 palců s Touch Barem chybí. Za odstraněním konektoru nejspíše stojí osazení desky vlastním čipem T2 společnosti Apple. Ten šifruje disk a je v něm integrovaný SSD řadič. Obsahuje jej již iMac Pro a to především z důvodu bezpečnosti. Nikdo se tak k vašim datům nemá šanci dostat. Bohužel paradoxně ani vy.

Servis Apple

Apple by však mohl přijít s novým nástrojem, jež by se k datům byl schopný dostat. Do té doby je ale získání dat z nefunkční základní desky a na ní implementovaným SSD diskem nemožné. Je-li ale počítač funkční, může se použít režim Target disku.

Snažte se tedy zálohovat všechna vaše důležitá data a využívejte cloudových služeb, které nejsou vázány na danou stanici.

Zdroj: MacRumors.com

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone