MacPodpora magazín

Jak zálohovat iPhone? Do iTunes nebo na iCloud

Jak zálohovat iPhoneTipy

Nechcete-li přijít o svá data v jakémkoli svém zařízení, je vhodné si je někam uložit formou zálohy. Chcete vědět konkrétně, jak zálohovat iPhone? Ideálně kabelem přes desktopovou aplikaci iTunes, nebo vzduchem na iCloud.

Cest jak zálohovat iPhone je samozřejmě více (skrze tituly třetích stran atd.), Apple ale nabízí dvě. Ať ta či ona se hodí minimálně k tomu, že když přecházíte na nový telefon iPhone, tak si do něho nahrajete kompletní obraz toho předchozího. Nebo pokud přijdete o nějaká data, či se telefon chová nestandardně, obnovíte mu starší zálohu, čímž problém odstraníte.

 

iTunes nebo iCloud

Oba způsoby mají svá pro a proti. Ideálně ještě před prvním zálohováním je tak vhodné rozhodnout se, jaký nástroj budete chtít používat. První je nejvíce limitovaný tím, že neprobíhá automaticky. Vždy tak musíte na svém počítači, a je jedno, jestli je to Mac nebo PC, spustit aplikaci iTunes a připojit svůj iPhone.

Oproti tomu, pokud máte iCloud správně nastavený, může zálohu provádět vždy, když k tomu má ideální podmínky. Vy se tak nemusíte o nic starat až na jedno – na volnou kapacitu svého iCloud úložiště. A jeho navýšení samozřejmě něco stojí. Jestli si zvolíte tu či onu variantu, je v každém případě důležité, že své zařízení alespoň nějak zálohujete.

 

Jak zálohovat iPhone přes iTunes

V počítači Mac s operačním systémem macOS nebo PC s Windows otevřete aplikaci iTunes. Uživatelé Apple počítačů ji již mají předinstalovanou se systémem, ti používající produkty Microsoft si jej mohou stáhnout z Microsoft Store. Poté ke svému počítači připojte váš iPhone pomocí patřičného kabelu. Starší zařízení komunikují skrze 30pinový konektor, ty novější již přes Lightning.

Následně je nutné odsouhlasení důvěřování počítači, ke kterému jste iPhone připojili. Je tedy vhodné dělat zálohu na svém stroji a v žádném případě ne na takovém, který je dostupný širší skupině lidí. Po nalezení vaší zálohy by ji totiž mohli zneužít (data se však dají šifrovat). Vyvarujte se tedy školním i např. firemním zařízením a zálohu provádějte ideálně do svého osobního počítače.

To, že je iPhone připojený, zjistíte ikonou v levém horním rohu.

Jak zálohovat iPhone

Když ji vyberete, ocitnete se v nabídce Souhrn, odkud již můžete zálohu provést. Stačí se podívat do záložky Zálohy na pravé straně obrazovky.

Jak zálohovat iPhone

Zde vybrat Tento počítač, zapnout Šifrovat zálohy iPhonu (pro klid na duši před možným zneužitím) a zvolit Zálohovat.

Jak zálohovat iPhone

Níže pak vidíte své poslední zálohy, které jste prováděli, i s přesným jejich datem. V záložce Volby si ještě můžete nastavit různé chování při dané situaci.

Jak zálohovat iPhone

Synchronizaci ukončíte stisknutím ikony odpojit.

Jak zálohovat iPhone

 

Jak zálohovat iPhone na iCloud 

Chcete-li své zařízení zálohovat bez počítače, je pro vás tou pravou volbou iCloud. Musíte na něm mít ale dostatek volného prostoru, a také musíte být připojeni k Wi-Fi síti. Pak už jen stačí otevřít Nastavení, na zařízeních s iOS 10.3 a novějších vyjet úplně nahoru a rozkliknout váš účet.

Jak zálohovat iPhone

Zvolte nabídku iCloud a poté Záloha na iCloudu.

Jak zálohovat iPhone

Jak zálohovat iPhone

Zde přítomnou volbu povolte a vyberte nabídku Zálohovat. V tento okamžik se vaše data začnou přesouvat na cloud u společnosti Apple. Takové zálohy tedy nemáte nikde fyzicky uložené, takže vám nezabírají žádné místo na pevném disku. I zde níže vidíte, kdy proběhla poslední záloha.

Jak zálohovat iPhone

Záloha na iCloud probíhá po prvním nastavení automaticky a to vždy v nočních hodinách, kdy je iPhone připojen k Wi-Fi a napájen ze sítě. Nemusíte se už tedy o nic dále starat a vše je provázeno naprosto automaticky. Což je jednoznačný benefit. Nevýhoda může být ta, že pokud máte iPhone o velké paměťové kapacitě s přílišným množstvím dat, zdarma dostupných 5 GB prostoru vám nebude stačit.

Paměťový prostor v cloudu si ale můžete jednoduše navýšit přes nabídku Spravovat úložiště a výběrem Změnit tarif úložiště.

Jak zálohovat iPhone

50GB prostor vás vyjde na 25 Kč měsíčně, 200GB prostor pak na 79 Kč měsíčně a konečně obrovský 2TB prostor na 249 Kč měsíčně. Nutno ale podotknout, že iCloud neslouží jen pro zálohy vašich zařízení, ale poskytuje ještě mnoho dalšího využití.

Jak zálohovat iPhone

Oba postupy zálohování lze samozřejmě uplatnit na jakákoli iOS zařízení, takže i na tablety iPad či přehrávače iPod touch. Dejte nám do komentářů pod článek vědět, jakou variantu využíváte zrovna vy a proč.

Jak zálohovat iPhone

apple leasing

zarukaiphone