MacPodpora magazín

7 smrtelných hříchů při používání služby iCloud

Apple Servis

1. Co je to iCloud

„Nemám fotky, nemám kontakty, nemám nic…Pomozte mi!“ – Podobných emotivních situací jsme u nás na servise svědky každý den. Pro běžné používání iPhonu je dobré (nezbytné) znát alespoň jeho základní funkce a pravidla používání. Věřte nám, že v případě poruchy Vašeho telefonu ušetříte psychické zdraví sobě i svému okolí. Nás nevyjímaje 🙂

Pro ty, kteří nevědí, o čem služba iCloud je, doporučujeme přečíst text pod následujícím odkazem:
http://www.apple.com/cz/icloud/

Ve zkratce – iCloud je služba, která umožňuje přístup k hudbě, fotkám, kalendářům, kontaktům, dokumentům a dalšímu obsahu z libovolného zařízení, které používáte.
iCloud také provádí zálohu vašich zařízení s iOS, pomáhá vyhledávat ztracená zařízení a umožňuje snadné sdílení fotek. Díky těmto funkcím je velmi užitečný, ať už máte pouze jedno zařízení Apple nebo několik. Apple produkty jsou uživatelsky přívětivé, ale NEMYSLÍ za vás! 🙂

2. Co je to Apple ID???

Pro provoz služby iCloud je nutné nastavit si své Apple ID. Jak již název napovídá, jedná se o něco jako váš „občanský průkaz“ ve světě Apple. Na základě vašeho Apple ID můžete například nakupovat aplikace na AppStore nebo využívat službu iCloud.

Při zakládání nového Apple ID vám budou položeny tzv. „bezpečnostní otázky“, které doporučujeme vyplnit svědomitě. Na to, že jste ze srandy vyplnili, že se váš první nadřízený jmenoval Darth Vader si za dva roky opravdu nevzpomenete.

Apple ID se skládá ze dvou zásadních věcí – vašeho e-mailu a hesla. Obojí je potřeba znát, vyhnete se tak komplikacím. V případě zapomenutého hesla, lze provést jeho reset. V případě zapomenutého e-mailu nezbyde nic jiného než kontaktovat linku Apple, která po vás bude chtít uvedené bezpečnostní otázky. Pokud je nebudete vědět, nechť vás síla provází.

3. Více osob pod jedním Apple ID

Znáte to – tatínek do rodiny přinese technickou inovaci, manželka si chce také stahovat aplikace, děti si stahují hry a to vše „vesele“ přes Apple ID otce rodiny. Když se pak na všech zařízeních včetně otcova pracovního iPhonu objevují aplikace typu My Little Pony, či když si manželka čte manželovu komunikaci s kamarády z hospody, začíná být dusno nejen na iCloudu. Když k tomu přidáme promíchané kontakty všech zúčastněných, nastává jen velmi obtížně řešitelná situace.

Doporučení zní: nový uživatel, nové Apple ID!!! Pro děti lze nastavit Apple ID bez možnosti platby kreditní kartou. Popřípadě k tomuto použítí slouží služba Family Sharing (rodinné sdílení), kterou je nutné nakonfigurovat.

Více o rodinném sdílení zde: http://www.apple.com/cz/icloud/family-sharing/

4. Nezálohování

Služba iCloud nabízí zálohování, zdarma máte k dispozici 5G  úložného prostoru. To samozřejmě na zálohování celého zařízení není dostačující. Potřebné místo na iCloudu si lze za příznivé ceny dokoupit. Cenový rozsah se pohybuje od cca. 1 euro měsíčně za 50GB kapacity až po 1TB za přibližně 10 euro měsíčně.

Pokud nejste ochotni platit za v podstatě bezobslužné zálohování telefonu, je další možností záloha iPhonu do počítače přes aplikaci iTunes. V tomto případě je dobré dělat zálohu alespoň jednou týdně. Ona půl roku stará záloha je sice lepší než nic, ale náladu vám moc nezlepší.

5. Více Apple ID jednoho uživatele

Toto není dobré především z ekonomického hlediska. Dochází pak k tomu, že si klient není jist, z jakého svého Apple ID aplikaci zakoupil. Problémy tento stav přináší i se synchronizací kontaktů a kalendářů, stejně tak je tomu například u zakoupené hudby přes iTunes, nebo pokud uživatel používá aplikaci FaceTime.

6. Nesynchronizace přes iCloud

Věřte tomu že při používání selského rozumu je iCloud velmi bezpečnou službou. Služba iCloud má normy a dodržuje přísné bezpečnostní standardy pro práci s osobními údaji uživatelů. Nemusíte se tedy bát spuštění synchronizace pošty, kontaktů či kalendářů. Naopak, je to skoro povinnost.

Synchronizace NENÍ záloha!!! Synchronizace slouží pouze k tomu abyste měli na všech Vašich zařízeních stejný aktuální stav synchronizovaných věcí (dokumentů, kalendářů, kontaktů, fotografií).

7. Hesla

Je potřeba si uvědomit, že ta osoba která zná přístup do vašeho e-mailu může požádat o změnu hesla k Apple ID. Používejte tedy bezpečná hesla, tím se ovšem nemyslí tvar hesla který je stejný jako tvar Vašeho Apple ID. Takže žádné spojování jména a příjmení, žádné rodné číslo. Uvědomte si že na Vašem Apple ID můžete mít napárovanou i platební kartu, popřípadě můžete mít svá citlivá osobní data např. v emailech nebo poznámkách.

Svůj občanský průkaz také nedáváte každému k okopírování. Výrazně taktéž doporučujeme nepoužívat jedno heslo pro všechny klíčové služby. Není pak při zjištění oblíbeného hesla uživatele problém projít a vyzkoušet i ostatní služby od elektronického bankovnictví po například portál zdravotní pojišťovny.

 

Objednejte si servisní výjezd na správu a nastavení domácnosti. Cena za hodinu je 950 Kč

Chci s tím pomoci

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone