MacPodpora magazín

Jak vybrat dron? Na které věci se zaměřit a ve kterých byste měli mít jasno?

Jak vybrat dronTipy

Segment dronů je relativně mladý a na jejich trhu najdete laciné amatérské, poloprofesionální i stroje za statisíce. Ale jak vybrat dron pro vás, nebo pro vaše blízké?

Dron je kompaktní pohybové zařízení, nejčastěji schopné letu či alespoň skoku do výšky. Může sloužit čistě pro vaši zábavu, ale odvede i spoustu profesionální práce. A od toho byste se měli při výběru odpíchnout jako první. Na co vlastně chcete vy, nebo vaši blízcí dron použít?

Jaký iPad vybrat, pokud jej kupujete k Vánocům?

Jaký dron vybrat dle použití

Právě podle použití se drony obecně dělí nejčastěji. Nejdostupnější drony, za které mnohdy zaplatíte něco kolem tisíce korun, jsou určeny pro začátečníky a tzv. „sváteční letce“ a rozhodně nepřekypují funkcemi. Mezi dražší modely pak spadají ty, od kterých očekáváte i pořizování fotografií či videozáznamu. Těm levným tato funkce totiž obvykle chybí.

Jak vybrat dron

Máte už zkušenosti?

Jestliže bude s dronem létat někdo, kdo nemá žádné zkušenosti a vy navíc ani nevíte, zda jej to bude bavit, nemá smysl investovat do „něčeho většího“. Začátečník ocení i laciné zařízení, na kterém se naučí základní principy letu. Při nějaké začátečnické chybě pak také nevznikne příliš vysoká škoda. Zkušení však ocení modely s větším doletem, rychlostí i více funkcemi.

Rozhodnout mohou i funkce. Zjistěte si, zda má vybraný dron integrovanou kameru, poskytuje on-line přenos videa, záznam videa, připojuje-li se skrze Wi-Fi, Bluetooth, zda má GPS a režimy jako Návrat domů, Následuj mě atd.

Zde je vhodné hledět i na design. Pokud je uživatel nezkušený, hodí se mu dron s výraznými barevnými/reflexními prvky. Lépe tak dron uvidí za letu, lépe se i najde, pokud se někde „ztratí“. Bílé a černé modely pak lépe přehlédnete nejen ve vzduchu, ale i na zemi.

 

Náročnost

Drony Ready To Fly naznačují, k čemu jsou určeny – k okamžitému vybalení a používání. Maximálně jim nabijete baterii. Almost Ready To Fly drony pak mají připravené jen tělo, do kterého musíte namontovat motor a vysílač. Bind To Fly pak značí kompletní drony, avšak dodávané bez ovladačů. Počítá se s tím, že již nějaký máte a není pro vás tak nutné za něho extra utrácet. DIY drony jsou rozložené na malé části a vy si je musíte sestavit kompletně sami, což se určitě hodí jen pro zkušené uživatele.

Zaměřte se i na parametry, mezi které patří velikost, hmotnost, nosnost, frekvence, dosah signálu ovladače a doba letu.

Lehčí a menší drony rychleji reagují na podněty uživatele, na změnu směru a výkonu. Díky jejich proporcím je ale jejich hlavním nepřítelem jakýkoli vítr. S většími a těžšími si už tak zahrávat nebude, jejich reakce na vaše povely však nemusí být tak bezprostřední. Jak vybrat dron tedy záleží i právě na použití v interiéru či exteriéru.

 

Výdrž

Vesměs všechny běžně dostupné modely jsou vyrobeny z plastu. A ano, ten má své limity, zejména v případě jakéhokoli nárazu. Pokročilejší modely už disponují různými odlehčenými slitinami karbonu nebo duralu. Sledujte i odolnost proti vodě. Když je dron kilometr od vás a strhne se jarní liják, nemusel by k vám vůbec doletět.

Jak vybrat dron

Druhou kapitolou výdrže je pak ta, po jak dlouho můžete dron udržet ve vzduchu, čili jej používat. Některé modely vydrží pár minut, jiné 10, další 20 či více. K některým se dodává i několik baterií, abyste se s nimi mohli pořádně vyřádit.

 

Cena

Jaký dron vybrat dle ceny? Portfólio je docela široké. Vybírat můžete mezi trikoptérami, kvadrokoptérami, hexakoptérami i oktakoptérami. Zodpovězte si vše výše uvedené a pak až hledejte jednotlivé modely a sledujte jejich ceny. Pokud vám ta za daný model přijde přijatelná, jděte do něho. Pokud ne, musíte se ohlédnout v nižším segmentu. S kvalitou a množstvím funkcí totiž roste cena.

Jak vybrat dron

Vhodné je také zjistit si, zda daný výrobce nabízí mobilní aplikaci, která by šla nainstalovat např. do telefonu iPhone či tabletu iPad. Ty totiž mnohdy poskytnou živý přenos z kamer a další zajímavé možnosti rozšiřující funkce dronu.

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone