MacPodpora magazín

Huawei a ZTE jsou kybernetickou hrozbou

huawei a zteČlánkyTipy

Výrobky Huawei a ZTE byly označeny jako kyberneticky nebezpečné

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování, kde označuje výrobky Huawei a ZTE za kyberneticky méně bezpečné. (Celá zpráva zde.) Tuto informaci údajně zjistili z dlouhodobého sledování a také z informací bezpečnostních partnerů. Hrozí nám opravdu nebezpečí v kyberprostoru?


Huawei a ZTE NÚKIB prohlášení

Čínský diktát

Hawei a ZTE jsou čiště čínské značky. Proto vzniklo důvodné podezření o tom, jestli nemůže Huawei předávat informace vládě Čínské lidové republiky. Tato teorie také vznikla kvůli tomu, že údajně Huawei měl obrovskou půjčku od čínské vlády. Huawei a jeho vedení tuto informaci zásadně popírá.

Česko v hledáčku Číny

To, že je Česká republika hledáčku Číny, není nic nového. Musíme si ale uvědomit, jakých produktů se tento problém týká. Jednak mobilních telefonů a tabletů těchto značek. Ale také je potřeba si uvědomit, že také aktivních síťových prvků, na kterých jsou vystavěné velké telekomunikační sítě v České republice.

V telefonu běžného uživatele nic podstatného není

Samozřejmě nikdo z nás nechce, aby mu Huawei a ZTE narušovalo soukromí. Je ale potřeba si uvědomit, které body jsou v této problematice ty kritické. A to jsou mobilní zařízení vlády a armády České republiky a právě hlavní vysílače telekomunkačních společností.

Každý výrobce si může dělat, co chce

A to doslova. Pokud bude chtít jakýkoliv výrobce zneužít data, které jsou v našich zařízeních, může to udělat okamžitě a není jak se tomu ubránit. Ať je to Apple, Samsung nebo Huawei a ZTE. Otázka je však je, zda tohoto výrobce označíme za méně důvěryhodného. A pokud máme k tomu důvod na základě vladní situace v sídlící zemi, pak k tomu máme adekvátní důvod.

Jak se k tomu postaví operátoři?

To se velice brzo dozvíme. Michal Valášek, bezpečností a softwarový konzultant, pro portál zpravodajský portál DVTV uvedl, že by výměna důležitých vysílácích bodů a jíných zařízení byla otázkou několika měsíců nebo také let. Mimojiné by to také byla další obrvská investice pro všechny tři tuzemské operátory.

Přestane se Huawei prodávat

Uvídíme, jak také zareagují něktěří prodejci na našem trhu. Ve Spojených státech došlo k ukončení prodeje výrobků Huawei u operátorů jako Verizon nebo AT&T. Jestli se toho dočkáme i u nás, to brzy poznáme.

Jak funguje VoLTE a VoWiFi?

Přečtětě si také naše články o tom, jak fungují hovory, kdy je hlas přenášen čistě po síti LTE, anebo po síti WiFi. Obě dvě varianty jsou velmi výhodné. Ta druhá především tehdy, když jste mimo pokrytí signálem.

Nová generace hovorů VoLTE

WiFi volání a jeho výhody.

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone