MacPodpora magazín

Jak aktualizovat Mac na macOS Mojave a co vám to přinese?

macOS MojaveČlánkyMac

MacOS Mojave je aktuální operační systém, který je určený pro počítače Mac. Je zdarma a nabízí množství zajímavých funkcí. Jak na něho aktualizovat?

Každý rok Apple vydává nové operační systémy pro jeho desktopové i mobilní zařízení. Aktuálně je macOS Mojave v polovině svého cyklu, protože je dostupný od září loňského roku, přičemž v červnu bude představen jeho nástupce, který bude široké veřejnosti k dispozici zase od září letošního roku. Tím tento zastará.

Mít aktuální systém je v každém případě výhodné. Vyjma nových a užitečných funkcí totiž přináší i záplaty na známé bezpečností díry, ale i přítomné chyby systému. Ty se prostě vyskytují, i když beta testování probíhá jak dlouho chce. Pokud budete aktualizovat až nyní, máte navíc jistotu, že všechny „dětské“ chyby systému z počátku jeho dostupnosti jsou již vychytané.

MacBook bazar vám umožní koupit pořád skvělý stroj za lepší peníze

 

Jak aktualizovat

Abyste mohli počítač Mac aktualizovat na macOS Mojave, musí mít grafický procesor, který podporuje Metal. To je tedy většina modelů počítačů Apple z roku 2012 a novějších. Pokud i tak nevíte, zda váš počítač nový operační systém podporuje, můžete si to zkontrolovat na těchto stránkách společnosti Apple.

Před samotnou aktualizací je samozřejmě vhodné váš počítač zálohovat. Pokud na něm máte OS X Mountain Lion 10.8 nebo novější, můžete macOS Mojave instalovat přímo. Aktualizace je zdarma (ke stažení zde). K instalaci musí mít váš Mac alespoň 2 GB paměti RAM a 12,5 GB dostupného úložného místa, popřípadě až 18,5 GB volného místa, pokud upgradujete z OS X Yosemite nebo staršího.

 

Nové funkce macOS Mojave

Není jich mnoho, o to více jsou užitečné. Apple se totiž soustředil především na chod a odladění systému, než aby mu přidával přehršel novinek. Najdete zde ale příjemný tmavý režim, rychlý náhled, či sady.

 

Tmavý režim

Jedná se o novou podobu systému, která pomáhá soustředit se na práci. Jeho princip je, že panely nástrojů a nabídky ustoupí do pozadí, čímž tolik nepoutají pozornost. Nebude vás tak nic rozptylovat a díky tmavým barvám se uleví i vašim očím. Tmavý režim funguje s výchozími aplikacemi Macu a můžou ho podporovat i aplikace jiných vývojářů. Zapnete jej v panelu Obecné v Předvolbách systému.

macOS Mojave

Rychlý náhled

Stisknutí mezerníku slouží k rychlému náhledu souboru. Nyní s ním můžete provádět ještě akce odpovídající jeho typu. A to bez spouštění příslušné aplikace. Do PDF souboru tak můžete doplnit komentáře, obrázek můžete oříznout nebo otočit, zvuk či video pak jednoduše oříznete. Nechybí ani rychlé sdílení.

macOS Mojave

Sady

Nově se na vaší ploše související soubory řadí do sad. Obrázky, dokumenty, tabulky, PDFka a další se tak automaticky seskupují podle typu souboru. Umí se ale řadit i podle metadat, pokud je jimi označíte (např. jmény klientů atd.). Cíl je jasný, jde o to mít na ploše pořádek, ať už na ní máte cokoli.

macOS Mojave

Snímky obrazovky

V macOS Mojave přibyl nový nástroj na snímání obrazovky. Tato přehledná nabídka obsahuje také nové nástroje. Můžete nastavit samospoušť nahrávání, zobrazení kurzoru nebo výběru místa pro ukládání snímků. Jakmile uděláte snímek obrazovky, jeho miniatura se zmenší do rohu. Když ji tam necháte, automaticky se uloží do zvoleného umístění. Snímek ale můžete rovnou přetáhnout do dokumentu, anebo ho kliknutím otevřít pro anotace a sdílet jej. To bez nutnosti ukládání.

Screenshot iPhone obrazovky pořídíte snadno. A můžete jej i ihned anotovat

A pak tu je ještě fotoaparát přes kontinuitu, vylepšené vlastnosti Finderu či skupinový FaceTime. Přibyly také aplikace, jako jsou Akcie, Diktafon nebo Domácnost. Mac App Store pak má nový svěží vzhled a lépe se v něm vyhledává.

Zdroj: Apple.cz

Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

apple leasing

zarukaiphone