MacPodpora magazín

MacBook Pro 2011 Grafická karta

MacBook problém s grafickou kartou 2Apple ServisVše

MacBook Pro 2011 Grafická karta

Problém týkající se patnácti a sedmnáctipalcového MacBooku Pro ze začátku a konce roku 2011. Někteří uživatelé hlásí, že jim zcela odešel grafický procesor od AMD a jediným řešením je drahá výměna celé základní desky.

MacBook problém s grafickou kartou 2
Nejprve se chyba projevuje grafickými poruchami, v horším případě pak zamrzne celý systém. A to ve chvíli, kdy MacBook Pro přepne z integrované grafiky od Intelu na oddělený grafický procesor od AMD. Bohužel přepínání mezi grafickými procesory nemůže uživatel ovlivnit.

Problém během přepínání provází nejčastěji změna barev na displeji, rozostření obrazu, ale některým uživatelům MacBooky Pro rovnou zamrzají, aniž by je grafická karta dopředu jakkoliv varovala.

Zmíněný problém se týká zejména uživatelů MacBooků Pro ze začátku a konce roku 2011 s grafickým procesorem AMD Radeon 6750M, ale vyskytnout se závada může i na jiných strojích s grafickými procesory Radeon 6490M, 6750M a 6970M.

Celosvětový problém

Apple na tyto modely v letech 2014 a 2015 dokonce vypsal výměnný program na výměnu celých základní desek, bohužel ani po výměně základní desky se problému nezbavíte. Je to pouze jen otázka času kdy se problém objeví znovu a znovu. V letech 2016 a 2017 jsme se zabývali opravami těchto strojů, reklamací ale bylo tolik, že nebylo možné v tomto dále pokračovat. Důvodů je několik – špatně vyřešené chlazení stroje, nekvalitní grafické čipy které velmi často selhávají, špatná architektura základní desky atd. Výsledkem tohoto všeho je desetitisíce nespokojených uživatelů tohoto stroje celosvětově. Z důvodu velkého množství reklamací i po opravách těchto strojů opravu / výměnu GPU u těchto strojů nenávratně rušíme.

Dá se to nějak opravit?

Jediným řešením je hardwarové vypnutí a odpojení této grafické karty, a používání počítače pouze na integrované grafice Intel HD 3000. Tento krok zahrnuje SW i HW úpravu stroje tak, aby o grafice AMD již vůbec nevěděl. Vypnutím dedikované grafiky stroj nenávratně přijde o funkci výstupu na externí monitor. Dále na systému 10.13.6 High Sierra je nefunkční ovládání jasu obrazovky. Každopádně i přes tyto kompromisy je možné počítač dále bez problému používat jako záložní kancelářský stroj ( již nedoporučujeme používat na náročnější grafické práce s FOTO/VIDEO).

Přečtěte si také:

MacBook problém s grafickou kartou

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone