MacPodpora magazín

Jak na vlastní cloudové úložiště

Vše

K čemu je vlastně dobré?

Potřebujete ukládat některá svá data „bokem“, ale zároveň k nim mít přístup? Cloudové služby jako Dropbox, OneDrive nebo Google Drive určitě znáte. Mnohdy je jejich mínusem to, že je nemůžeme mít v plně ve vlastní režii. Proto příchází na řadu řešení, které se nazývá vlastní cloudové úložiště. Dalším plusem pro vás může být, že svá data nesvěřujete do rukou velkých korporací. Ale i v případě vlastních disků je třeba dbát na zvýšenou bezpečnost. Jejich nastavení není tak jednoduché jako u normálních úložišť, ale poradit si můžete s několika návody na internetu.

Doporučení na začátek

Veřejná IP adresa

Pokud se máte v plánu připojovat na vlastní cloudové úložiště z jiných míst než ve vnitřní síti, tak se bez ní zkrátka neobejdete. Například domů k datům z práce a podobně… Nabízí ji snad každý poskytovatel internetu, ale její cena se může lišit. Zmiňme například Netbox, který ji Vám ji poskytne za cenu 35 Kč měsíčně.

Dostatečná rychlost připojení k intenetu

Abyste k datům mohli plnhodotně přistupovat, budete potřebovat, aby vaše připojení dosahovalo ideálně 20 Mb/s v obou směrech. Samozřejmě platí – čím vyšší rychlost, tím rychleji bude vše načteno. Rychlost připojení k internetu si můžete prověřit zde.

Vhodné zařízení

Pokud už Vám doma leží některý z Apple routerů, tzn. AirPort, které mají v sobě zabudovaný disk, možná Vás trapí to, že nemáte možnost k datům přistupovat tak, jak byste si ideálně představovali a to jak na Macu, tak iOS zařízení, ale i třeba na zařízeních s jínými systémy. Proto tato zařízení vyřadíme ze hry!

WD MyCloud

Tento osobní mráček pro úkládáni označuji jako uživatelsky přívětivý. Uživatelům je k dispozici aplikace pro všechny platformy, ze kterých k datům přistupujete. Ovšem daní za to, že nemusíte nic složitě nastavovat a platit za veřejnou IP adresu, je to, že aplikace komunikuje cloud – server WD – zařízení. Cesta je tím pádem delší a rychlost omezená. Problém se projeví například při načítání filmů a podobně.

zdroj: Instagram @ben_maher86

Přímo k datům na vlastní cloudové úložiště můžete přistupovat také s veřejnou IP adresou. Stačí si chvilku pohrát a vše funguje, jak má. K WD Cloudu si můžete připojit také externí disk a jednoduše rozšířit úložný prostor. Výměna primárního disku je v tomto případě už trošku oříšek.

Synology

Sázka na jistotu několik firem a domácností. Synology box pro pevné disky se vyrábí v několika variantách a v množství pozic pro umístnění pevných disků. Tato NAS úložiště narozdíl od WD davají uživatelům svobodu a neomezenou možnost nastavení. Zakoupit je můžete jak rovnou s pevnými disky, tak využít svých vlastních podle potřeby.

zdroj: Instagram @ktslkm

Na vlastní cloudové úložšitě se opět dostanete přes veřejnou IP adresu nebo zjednodušenou aplikaci, která (aspoň podle mého názoru) není tak uživatelsky přívětivá. Stejně jako u WD máte možnost si připojit přídavné médium přes rozhraní USB, aby bylo vaše osobní cloudové úložiště ještě více nadupané!

Nevíte si rady?

Jablka a vše okolo nich? To je naše! Rádi Vám pomůžeme s výběrem nebo nastavením vlastního cloudového úložiště, aby vše fungovalo tak, jak vy potřebujete a nemuseli jste se o nic starat.

KontaktPoslat dotaz

apple leasing

zarukaiphone