MacPodpora magazín

Zničí vám nové klávesnice na MacBooku zdraví??

nová klávesnice na macbookuČlánkyMac

Nové klávesnice na MacBooku vyvolaly  v americe a na foru apple supportu vlnu zajímavých témat.. Z vlastní zkušenosti vám mohu jedno předat.

Mohou vám nové klávesnice na MacBooku zničit zdraví?

Osobně jsem přesvědčen, že mohou… popíšu vám zde svůj příběh.

Můj starý MacBook Pro 13″ Retina má pouze 8GB integrované paměti RAM. Pořídil jsem si proto nový model MacBooku Pro 13″ s Touch barem a Touch ID.

13palcový MacBook Pro – vesmírně šedý

 • 2,3GHz čtyřjádrový Intel Core i5 osmé generace, Turbo Boost až 3,8 GHz
 • Retina displej s technologií True Tone
 • Touch Bar a Touch ID
 • Intel Iris Plus Graphics 655
 • 16 GB 2133MHz paměti LPDDR3
 • 256GB SSD úložiště
 • Čtyři porty Thunderbolt 3
 • Podsvícená klávesnice – česká

Jste kodér nebo copywriter, nebo jen dost píšete? Máte smůlu

Pracuji více než 10 hodin denně. Z toho spousty hodin trávím u počítače. Reaguji na emaily, vyměňuji si spoustu zpráv na Skypu, odpovídám na zprávy imessega na Macu, píši články a jiné. Píšu zkrátka hodně..Nový MacBook jsem používal měsíc. Jako bývalý Muay Thai boxer mám trochu problémy s palci, ale jinak mám ruce a prsty zdravé.

Mravenčení v prstech a horkost

Po jednom měsíci používání jsem začal pociťovat mravenčení, tlaky v prstech, více unavené prsty a zápěstí. I když jsem měl nový Mac, moje denní práce a činnost byla stále stejná. Lámal jsem si proto hlavu, čím to může být. Došlo mi, že jsem ve svém životě „pouze“ (zde opravdu s uvozovkami…) změnil počítač a tím to celé začlo. Začal jsem googlit ve světě a našel jsem spousty lidí, kteří řeší ten samý problém. Apple od toho dává ruce pryč, ale příčina je zcela zřejmá.

Špatné provedení nové klávesnice MacBooků

Zde je odpověď..

nová klávesnice na macbooku

Na levo vidíte starý mechanismus klávesnice a na pravo nový, kterému říkají Butterfly. 

Starší mechanismus klávesy

 • delší dojezd prstu
 • silikonový středový špunt

– prst má tedy delší trajektorii, ovšem jeho náraz na klávesu je tlumen mechanismem klávesy a silikonem. Aby jste prstem narazili až na samotné dno, musíte opravdu pořádně přitlačit. Nicméně to co očekáváte od klávesy, tedy aby udělala požadovaný znak, udělá dříve aniž by jste museli dotlačit prst do maxima.

Novější mechanismus klávesy – Butterfly

 • kratší trajektorie úhozu
 • bez tlumícího středového silikonu
 • tenčí
 • popravdě se na ni rychleji píše

– jenže,.. pokud jste styl pisatele co datluje (nemusíte uplně bušit do klávesnice) – jen prostě píšete všemi deseti a vaše prsty doslova tančí po klávesnici, permanentně vaše prsty naráží a naráží. Je to tak podobné, jako by jste 10 minut psali prsty na stůl, jen o něco lepší…

Chodit na boso po betonu taky není uplně bezva na klouby (omlouvám se bosonožcům.. a jiným vyzyvatelům chození v „ponožce“). To samé se děje s prsty při psaní, předloktím a vstupuje to až do celého předloktí.

Zadělávání si na karpály a jiné komplikace?

Možná, nejsem však doktor. To musí vědecky posoudit jiní. Po měsíci používání jsem tedy přešel zpět na starý MacBook 13″ Retina Mid 2015 a tyto komplikace již nemám. Co na to Apple? No, asi ho to nezajímá.. Ten po odchodu Jobse potřebuje pouze prodat novou technologickou novinku. Tváří se, že jsou strašně zelení a eko, jenže tou svojí otupělostí v honbě za stále tenčími produkty, ničí svými novými klávesnicemi naše zdraví.

Nové klávesnice na MacBooku ze servisního pohledu?

Pokud se trochu zajímáte o problematiku, jistě víte, že Apple vydal tzv. Repair program na nové klávesnice. Protože pokud se vám do nich dostane větší smítko, může se stát, že vám přestane klávesa reagovat. Jediná pomoc je, provést výměnu celé klávesnice. Jasně je to zdarma na určité modely, jenže vás to stojí čas a nervy.

Tuto problematiku jsme shrnuli v tomto článku

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone