MacPodpora magazín

Zakladatel Apple Steve Jobs nebyl jediným, který stál u začátku fenoménu

Zakladatel AppleČlánky

Zakladatel Apple Steve Jobs je nejznámějším z trojice, která stála na začátku tohoto giganta. Vše vznikalo v malé garáži rodičů Jobse ve městě Cupertino.

Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Tak zní kompletní trojice zakladatelů americké společnosti. V roce 1976 společně založili firmu, která je dnes technologickou špičkou a asi nejobdivovanější společností dneška. V garáži rodičů Steva Jobse, která se nacházela ve městě Cupertino poblíž San José, stvořili ikonu.

Zakladatel Apple byl adoptován

Steve Jobs to hned po svém narození neměl jednoduché. Porodila ho totiž americká vysokoškolačka, která poznala syrského studenta politologie a zřejmě neměla ponětí, co si ve své situaci s dítětem počne. Proto se malého Steva ujali Paul a Clara Jobsovi. Steve Paul Jobs se dostal na vysokou školu, ale hned po prvním semestru studií zanechal. Přesto ještě další rok a půl navštěvoval přednášky a sám si určoval, které bude chtít poslouchat.

Po dobu, kdy se objevoval na univerzitě spával po pokojích svých kamarádů na zemi a jídlo si obstarával tím, že vracel lahve od coly, které nacházel různě po okolí. Stravu volil výhradně složenou z jablek a mrkve, protože dbal na svoji dietu. Ta vycházela z hnutí Hare Krišna a Steve věřil, že díky tomu nebude vylučovat tělesné pachy a tím pádem bude moct omezit sprchování.

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat

Po založení firmy potřeboval Apple získat prvotní kapitál a Jobs prodal svůj mikrobus Volkswagen, Wozniak zase programovatelnou kalkulačku. Obdrželi 1350 dolarů a za ty pořídili čipy pro svůj první počítač Apple I. Ručně vyrobili 100 kusů zařízení. O rok později druhá verze Apple II  vzbudila velkou pozornost na veletrhu počítačů West Coast Computer Fair. Byl to významný krok k opravdu osobnímu počítači tak, jak ho dnes známe.

Druhé verze počítače se prodalo několik miliónů kusů. Jobs byl také jeden z prvních, který rozpoznal potenciál myši. V roce 1984 tak uvedl Macintosh ovládaný pomocí myši a grafického menu. Jobs byl také většinovým vlastníkem studia Pixar, které tvoří animované filmy. Koupil ho od George Lucase v roce 1986 a zaplatil za něj 10 miliónů dolarů.

Další významné produkty už většina z nás zná. iPod znamenal průlom v oblasti hudebních přehrávačů. iPhone úplně převrátil mobilní průmysl. Steve Jobs podlehl v roce 2011 rakovině slinivky. Steve Wozniak opustil Apple v roce 1985, ale nadále jej společnost využívala ke spoustě projektů. Třetí, Ronald Wayne, který mimochodem i navrhl první logo společnosti, si po 12 dnech nechal vyplatit svůj 10% podíl, protože nesouhlasil s plány Steva Jobse. Obdržel 800 dolarů. Dnes by dostal zhruba 100 milionkrát více. Nyní je v důchodu.


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone