Záchrana a oprava po vytopení
Rýže za vás opravu a čištění neudělá
Záchrana a oprava po vytopení pomocí rýže..? Dnes bychom Vás chtěli informovat o “mýtu” fenomenální opravy Vašeho zařízení rýží (samozřejmě v syrovém stavu!). Rýže nevysuší Mac od tekutiny. Bohužel rýže je stále jen jídlo, a její použití váš počítač nikterak neovlivní, a ani nepřiláká bandu asiatů (TOTO NENÍ RASISMUS!), která počítač přes noc magicky opraví.
Tento způsob je na internetu velmi často doporučován, že rýže vysaje veškerou vlhkost ze zařízení, případně je schopná zmírnit devastační působení tekutiny na základní desce. Bohužel tento způsob nezmění zhola nic, maximálně nám přidělá práci při odstraňování zrnek rýže z nedostupných míst a různých záhybů v zařízení. A to nemluvíme o tom, že je skoro vždy nutné při opravě navíc ještě použít smetáček s lopatkou :).
Oxidace základní desky pracuje okamžitě
Výsledek je takový, že když zařízení z pytlíčku s rýží vytáhnete a je funkční, velmi pravděpodobně by fungovalo i kdybyste ho nechali pouze vysušit. A po několika dnech se ho pokusili zapnout, jelikož tekutina se velmi pravděpodobně nedostala na základní desku a nebo napáchala velmi minimální škody. Pokud je to ovšem tak, že se tekutina dostane na základní desku, proces nechvalně známé oxidace započne téměř okamžitě. Korodují minerály přítomné v tekutině která se na základní desku dostala a vzniká proces kterému se v chemii říká tzv. elektrolýza.
Elektrolýza je prevít elektroniky
Toto je velmi devastační proces, který dokáže elektroniku nenávratně zničit, vodivé spoje začnou “ubývat”, odpadávat, pozlacené konektory začnou černat, ztrácet svojí vodivost atd. Plusové body jsou za polití pouze čistou vodou, v naprosto ideálním případě pak destilovanou vodou. Samozřejmě nejčastější případy jsou polití kávou, pivem, či vínem, kdo by také u počítače popíjel destilovanou vodu. Stále ovšem platí to, že rýže tento proces nikterak nedokáže zastavit.
Rýže nevysuší Mac od tekutiny
Oxidace vzniká téměř okamžitě pokud je k zařízení stále připojená baterie, či nabíječka. Proto je nutné VŽDY po polití počítače nebo telefonu zařízení vypnout, a co NEJDŘÍVE odpojit baterii.
NIKDY ZAŘÍZENÍ NEFÉNUJTE!!!!!!
Můžete tím poškodit plastové díly, kterých uvnitř nemusí být málo (zkroucená klávesnice atd.) Poté je nutné mikroskopicky zkontrolovat základní desku. Je nám samozřejmě známo, že skoro žádné zařízení od Applu již nelze nijak uživatelsky otevřít, proto je nutné alespoň odpojit adaptér, a zařízení vypnout. Pokud nechcete, nebo nemůžete co nejdříve navštívit servis, kde by se zařízení mělo co nejdříve otevřít a odpojit baterii, nechte zařízení alespoň několik dní ležet. Např blízkost topení (NIKDY NE NA NĚM!) a nebo v průvanu, ideálně u nějakého ventilátoru. I když použijete pravou jasmínovou, stále platí, že rýže nevysuší Mac od tekutiny.
Ceník záchrany základních desek
Dále musíme varovat před dalším “odborným zásahem” a tím je použití na oxidaci alkoholu a kartáčku. Toto lokální čištění se samozřejmě nedostane pod čipy, které mají spoje po celé ploše tzv. BGA pouzdra (a v dnešní době je jich na základních deskách čím dál tím více), pod kterými může oxidace stále vznikat, kartáčkem zase můžete zasažené mikroskopické komponenty ze základní desky nedopatřením odstranit.
Záchrana a oprava po vytopení – Ultrazvukové čištění chemicky.
Nejlepším řešením, kterým se u nás v MacPodpoře zabýváme je co nejprofesionálnější a nejšetrnější čištění elektroniky. Správně použitá chemie a ultrazvuková lázeň, dokáže s vibrací speciálního roztoku odstranit i tu nejskrytější oxidaci. Samozřejmě i tento proces není “všemocný”, jsou případy, kdy není možné základní desku jakkoliv zachránit.
Pravdou je, že se podaří zachránit 7 základních desek z 10
Pokud došlo např. k velkému zkratu na základní desce, který dokáže spálit komponenty (je cítit spálenina přímo ze zařízení), které nejsou na takový zásah elektřinou stavěné a kalibrované, nebo dojde k porušení vodivé cesty přímo někde uvnitř základní desky atd.
Dále se zabýváme odbornou diagnostikou a pájením nenávratně poškozených mikroskopických komponent. To znamená, že ne vždy je nutné základní desku poškozenou tekutinou celou měnit a platit astronomické částky za opravu.
Pozn. TENTO ČLÁNEK ROZHODNĚ NENÍ PLOŠNĚ VZDĚLÁVACÍ A NEMÁ U ZÁKAZNÍKŮ NAVODIT DOJEM, ŽE U POČÍTAČE NESMÍ NIC POPÍJET, PITNÝ REŽIM JE NUTNÉ DODRŽOVAT!!!