MacPodpora magazín

Společnost Apple si pořídila vodní elektrárnu v Oregonu

Zdá se, že společnost Apple má v poslední době nákupní horečku. –  Embark, Cue, Burstly…

 

Kdyby jste měli hádat co dalšího si pořídí, co by to podle Vás bylo? Pokud by jste tipovali  ‘‘projekt vodní elektrárny ve středním Oregonu‘‘, tipovali by jste správně!

 

OregonLive píše, že Apple převzal zodpovědnost za dokončení vodní elektrárny nedaleko Prineville, Oregon.

 

‘‘Cool!‘‘  Říkáte si. ‘‘Ale co je sakra vodní elektrárna?‘‘

 

Znáte přece ta velká dřevěná kola, co vždy vidíte na kýčovitých obrazech řek? Je to podobné, jen stačí přidat trochu vědy. Padající voda se využívá k rotaci velké turbíny, která pak vyrábí elektřinu.

 

A odpověď na otázku ‘‘Proč by si Apple kupoval něco takového?‘‘ zní jednoduše: datová centra. Apple provozuje několik datových center rozmístěných po celém světě (včetně jednoho vpravo dolů na silnici z jejich nové vodní elektrárny) k napájení věcí jako je iCloud. Takové datové centrum spotřebuje velké množství proudu. Dokonce jen udržet jej ‘‘v pohodě‘‘ stojí společnost tisíce dolarů.

 

Apple tvrdí, že 100% energie, která pohaní jejich datová centra, pochází z obnovitelných zdrojů. Ale nyní si tuto energii kupují od třetích stran. Jak vyplívá z tohoto jejich kroku a nedávné snahy společnosti budovat masivní solární farmy, Apple by si mnohem raději plnění svých energetických potřeb zajišťoval sám.

 

Nemůžeme však očekávat, že bude společnost Apple zcela soběstačná hned. Jen tento jejich jeden projekt v Oregonu, je zřízen tak, že vyprodukuje 3-5 megawattů elektřiny. Ale jen datové centrum v Oregonu spotřebuje na svůj provoz až 6x více.

 

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone