MacPodpora magazín
Malware Mac a spam v Macu
Malware
Každý rok lékařská komora varuje lidi před chřipkou. Je to proto, že vypuknutí chřipky má obvykle období – roční období, kdy se začnou šířit a infikovat lidi.
Na rozdíl od toho neexistují žádné předvídatelné sezónní infekce pro PC, smartphony, tablety a podnikové sítě. Pro ně neexistuje žádná sezóna. Namísto toho, aby trpěli zimnicí a bolestmi těla, mohou uživatelé onemocnět z nějakého strojového neduhu – malwaru.
Malwarové infekce k nám přicházejí jako proud vody z požární hadice, každá s vlastními metodami útoku – od kradmých a záludných, až po jemné jako perlík. Pokud je však znalost síla, jako preventivní očkování proti infekci, nabízíme zde krátký kurz o malwaru, co to je, jeho příznaky, jak se k němu dostanete, jak se s ním vypořádat a jak se tomu v budoucnu vyhnout.
Co je to malware?
Malware nebo „škodlivý software“ je zastřešujícím výrazem, který popisuje každý škodlivý program nebo kód, který je škodlivý pro systémy.
Nepřátelský, dotěrný a úmyslně ošklivý malware se snaží napadnout, poškodit nebo zakázat počítače, počítačové systémy, sítě, tablety a mobilní zařízení, často tím, že provádí částečnou kontrolu nad operacemi zařízení. Stejně jako lidská chřipka zasahuje do normálního fungování.
Malware je všechno o tom, jak z vás nezákonně vydělávat peníze. Ačkoli malware nemůže poškodit fyzický hardware systémů nebo síťových zařízení (s jednou známou výjimkou – viz níže oddíl Google Android), může ukrást, zašifrovat nebo smazat svá data, měnit nebo rušit základní funkce počítače a špehovat činnost vašeho počítače. bez vašeho vědomí nebo svolení.
Jak zjistím, zda mám infekci škodlivým softwarem?
Malware se může objevit s mnoha různými aberantními chováními. Zde je několik informativních signálů o malwaru ve vašem systému:
- Váš počítač zpomaluje. Jedním z hlavních efektů škodlivého softwaru je snížení rychlosti operačního systému, ať už se pohybujete v Internetu nebo pouze pomocí místních aplikací.
- Přílivová vlna nepříjemných reklam, která by neměla být na obrazovce promývána. Neočekávané kontextové reklamy jsou typickým znakem infekce škodlivým softwarem. Jsou obzvláště spojeni s formou malwaru známého jako adware. A co víc, vyskakovací okna obvykle přicházejí s dalšími skrytými hrozbami škodlivého softwaru. Pokud tedy v kontextovém okně vidíte něco podobného „GRATULUJÍCÍ, VYSOKÉ PSYCHICKÉ ČTENÍ!“, Neklepejte ně. Ať už to bezplatná cena reklamy slibuje, bude to vás to stát mnoho.
- Váš systém opakovaně havaruje, zamrzne nebo zobrazí BSOD (modrá obrazovka smrti), ke kterému může docházet po systémech Windows, když se setkáte se závažnou chybou.
- Všimli jste si tajemné ztráty místa na disku, pravděpodobně kvůli nafouknutému malwaru, který se schovává na pevném disku.
- Internetové aktivity systému jsou divné.
- Použití systémových prostředků je neobvykle vysoké a ventilátor vašeho počítače se začne otáčet v plné rychlosti – známky aktivity škodlivého softwaru zabírající systémové zdroje v pozadí.
- Domovská stránka prohlížeče se změní bez vašeho svolení. Stejně tak odkazy, na které kliknete, vás pošlou na nežádoucí webový cíl. To obvykle znamená, že jste klikli na vyskakovací okno „Gratulujeme“, které stáhlo nějaký nežádoucí software. Podobně může váš prohlížeč zpomalit procházení.
- Váš prohlížeč neočekávaně naplní nové panely nástrojů, rozšíření nebo pluginy.
- Antivirový produkt přestane fungovat a nemůžete jej aktualizovat. Pak je tu bolestně zřejmý, úmyslně nepozorovaně napadený malware. To se skvěle stane s ransomware, který oznamuje, říká, že má vaše data, a požaduje výkupné za vrácení souborů.
I když se zdá, že vše funguje ve vašem systému dobře, neváhejte, protože žádné novinky nejsou nutně dobrou zprávou. Výkonný malware se může skrýt hluboko v počítači, kde jde o jeho špinavé podnikání, aniž by vznesl žádoucí červené vlajky, protože zachytí vaše hesla, krade citlivé soubory, nebo používá počítač k šíření do jiných počítačů.
Pokud máte podezření na malware nebo spam, kontaktujte nás
„Provedeme ruční zálohu dat, komplexní zabezpečený výmaz macOS, uvedení do továrního nastavení a následnou migraci dat zpět (opět ruční) do vašeho zařízení.“