MacPodpora magazín

iPhone 7 oprava Home Button celý příběh

iPhone 7 oprava Home ButtonApple ServisVše

Tento článek se týká převážně iPhonů 7/7 Plus, 8/8Plus home button.

iPhone 7 oprava Home Button je celkem jednoduchá záležitost, oproti předchozím modelům. Provede se demontáž displeje, odpojí se flex kabel, odšroubuje se kovová krytka která tlačítko drží na místě. Namontuje se nový náhradní díl s tlačítkem a je hotovo, funkce Home Button je zpět. V minulosti došlo k velkému problému se známou chybou 53, která se objevila při aktualizaci iPhonu s vyměněným Home Buttonem a telefon byl absolutně nepoužitelný, zkrátka cihla. Apple to nakonec „zahrál do autu“, nejdříve tvrdil, že je to kvůli bezpečnosti ale nakonec povolil a s dalším updatem iOS tato zařízení oživil. Nyní si ale povíme něco o tlačítku iPhonu 7.

Čím se tedy tlačítko liší?

Tlačítko HOME se na iPhonech vyskytuje již od počátku věků. Už od první generace toto tlačítko slouží k vrácení se na plochu z aplikace kterou právě používáte, nebo k tzv. multitaskingu (přepínání otevřených aplikací), dále může mít další funkce dle počtu zmáčknutí atd. Z technologického hlediska se jednalo pouze o klasické „tlačítko“, pro elektronikou znalé tzv. microswitch, tj fyzické tlačítko s membránou, které při stisku provede určitou funkci, výměna tohoto tlačítka je pro profesionály v oboru něco jako přišít si knoflík na košili.

Tlačítko u modelu 7 je ovšem jiné, na první pohled vypadá stejně ale už při prvním zmáčknutí Vám přijde, že je něco jinak. Tlačítko se nijak nehýbe, je to pouze černé nebo bílé skleněné kolečko. Tlačítko je unikátně spárováno ze základní deskou, uvnitř kolečka je pouze velmi sofistikovaný sensor a snímač otisku prstu. Sensor při zmáčknutí (doslova zatlačení) na tlačítko dá signál procesoru a ten pak provede určitý úkon který chcete. Jako zpětnou vazbu tzv „feedback“ Vám celý spodek telefonu zavibruje do ruky abyste měli alespoň nějaký pocit zmáčknutí tlačítka. Chce to trochu cvik.

 

Co se stane, když se tlačítko nějak poškodí a je nutné ho vyměnit? 

Pokud se u iPhone 7 a novějšího vymění tlačítko za jiný náhradní díl dostupný na trhu, jeho funkce se bohužel nezachová, kvůli výše zmíněnému unikátnímu párování tlačítka na základní desku a procesor. Proto iPhone 7 oprava Home button vyžaduje opravdu citlivé zacházení. Po nastartování telefonu s novým tlačítkem se zobrazí chybová hláška něco jako „Oops, něco se podělalo“. Následně se vám na displayi se vám zobrazí nové „softwarové“ tlačítko které tuto funkci nahrazuje, takový kompromis. Spodní tlačítko je ale nyní už jen pouze na efekt a aby v telefonu nezůstala díra. Tato funkce se dá rovněž zapnout nebo vypnout v Nastavení – Obecné – Zpřístupnění – Assistive Touch.

iPhone 7 oprava Home Button

Ceník oprav iPhone 7

iPhone 8 oprava Home Button

Ceník oprav iPhone 8

Proč nám Apple stále hází klacky pod nohy?

Jsou zde 2 možnosti vysvětlení:

  1. Je to opět kvůli bezpečnosti – hlavně kvůli zamčení telefonu otiskem prstu, aby nebylo možné telefon odemknout novým tlačítkem a obejít tak Váš nahraný otisk prstu v telefonu
  2. Bohužel Apple si stále vyhrazuje právo neprodávat originální náhradní díly servisům třetích stran – nám, tím nám odepírá základní „právo na opravu“ poškozeného zařízení. Rovněž je po výměně tlačítka nutné funkci Touch ID znovu naprogramovat speciálním velmi tajným vybavením, o kterém nikdo nevěří že existuje. Existuje pár fotek a popisů na internetu o onom armádním vynálezu. Ten, údajně dokáže opravit jakoukoliv chybu a znovu naprogramovat a spárovat nové tlačítko se základní deskou. Bohužel toto zařízení se nedá nikde koupit, vidět, objednat, asi něco jako UFO nebo Area 51 🙂

 

 

Jaké jsou tedy další možnosti?

Bohužel jedinou možností je nechat si tlačítko opravit přímo v Applu, tedy u autorizovaného providera který si za tuto opravu účtuje cca 5 tisíc Kč. Jje nutné vyměnit komplet LCD panel a znovu naprogramovat tlačítko výše zmíněným kalibračním nástrojem. Další možností je např. nechat si nové telefony vždy pojistit proti náhodnému poškození, či využít služeb Apple Care. Tato služba snižuje ceny placených oprav, ale je stále záhadou zda je možné tutu službu využít v ČR, či nikoliv.

Ceník autorizovaných zásahů a oprav home tačítka zde.

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone