MacPodpora magazín

Vytopený MacBook není koncem světa. Zachránit se dá i nemožné

Vytopený MacBookČlánkyMac

Vytopený MacBook znamená pohromu, ale vše se dá ještě zachránit. Když už vás podobné neštěstí potká, nepanikařte a podívejte se, co se s tím dá dělat.

Nikdo nechce, aby se mu staly určitě věci. Zabouchnout si dveře a zůstat venku bez klíčů, nabourat auto nebo třeba polít si MacBook. Když přijde den blbec, možné jsou všechny uvedené varianty a někdy i jejich kombinace. Pomůže zámečník, automechanik a v posledním případě náš servis. Kupodivu ani nepředvídatelná tekutina nemusí MacBook zničit. Oprava základní desky je v tomto případě nutná.

Vytopený MacBook je poškozen tekutinou okamžitě

Mezi lidmi se šíří mnoho omylů a legend, které říkají, jak si s politým zařízením poradit. Bohužel, pokud se tekutina dostane na základní desku, proces oxidace započne okamžitě. Tekutina tak hned začne desku ničit a tištěné spoje vlivem elektrolýzy začnou ztrácet svojí vodivost. Pokud je polití způsobeno ochuceným pitím, kávou nebo čajem, je to ještě horší. Proto není dobré čekat, až MacBook vyschne nebo ho třeba nakládat do rýže. Když se tekutina dostane na desku, musíte jednat rychle.

Základní deska MacBook

Raději ale MacBook neotvírejte. Polité zařízení nemusí už dobře pracovat a otevřením může dojít k další zkáze. Už vůbec se nesnažte desku vysušovat vatou nebo něčím podobným. Základní deska je velmi složitý kus elektroniky a mnoho připájených čipů je tak malých a má tak malé záhyby, že i v nich se může voda stále zadržovat. Po chvilce by tak stejně deska odešla.

Další nevhodné způsoby záchrany

Mezi další „pomocníky“ patří fénování. Horkým vzduchem ve spojení s tekutinou můžete MacBooku už jen více ublížit. Plasty se začnou kroutit a méně odolné součástky nemusí váš zásah přežít. Když už nemůžete rychle MacBook odvézt do servisu, nechte ho na suchém místě a odpojte ho z nabíječky.

Rýže

Jak už jsme zmiňovali, tak někdo věří v nadpozemské účinky rýže. Těžko říct, kdo a kdy začal tvrdit, že právě rýže dokáže ze zařízení vytáhnout vlhkost. Zrna rýže jsou každopádně dost velká a nedostanou se na základní desku MacBooku. Nemohou tak, i kdyby vlastností odvlhčování disponovala, jakkoliv tekutinu z útrob zařízení vytáhnout.

Záchrana je možná u nás

Nejlepší možností, když polijete MacBook, je zavolat k nám a počítač přivézt. U nás provedeme ultrazvukové čištění stroje. Spočívá v použití chemie a ultrazvuku, který za pomoci vibrací odstraní oxidaci i v těžko dostupných místech. Takový postup má vysokou úspěšnost záchrany a povede se opět oživit 7 z 10 MacBooků. Čím dříve s ním přijdete, tím je větší šance na záchranu.

Ceník záchrany MacBooku po vytopení

Jsou situace, kdy si sami nepomůžete a i když se může zpočátku zdát, že MacBook pracuje správně, časem nemusí. Tekutina je totiž prevít a stačí chvilka působení na základní desce, aby udělala ošklivou paseku. Kontrola je tak určitě na místě.


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone