MacPodpora magazín

První pomoc při polití Macu

Apple ServisČlánky

 

V poslední době se velmi často stává, že se v našem servisním středisku ocitne politý Mac. Rovněž se často stává, že se klient takto poškozený notebook snaží vysušit na topení, fénem anebo jiným podobně neodborným způsobem. Jaký je tedy správný postup při takové události?

1. vypnout notebook, odpojit připojená zařízení (myš, USB, flash disk, tiskárna, apod.) a hlavně VYJMOUT BATERII – pokud toto lze učinit, u novějších Maců je třeba odmontovat spodní kryt počítače, cca. 10 šroubků a vytáhnout konektor baterie ze základní desky (pokud nemáte správný šroubovák, nezbývá Vám nic jiného než počítač přinést v co nejkratším možném termínu do servisu)

 

2. nakloněním notebooku vylít volně tekoucí kapalinu.
3. notebook v žádném případě NEVYSUŠOVAT na topení, fénem, v troubě.
4. V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ POČÍTAČ NEZAPÍNAT!

 

5. co nejdříve odnést poškozený notebook i s příslušenstvím do našeho servisu. Nutná je naprostá bezodkladnost, v době pracovního volna je možno volat na naši horkou linku 777121294. Čas hraje nejdůležitější roli!

 

Dle našich zkušeností je úspěšnost opětovného zprovoznění notebooku po polití čajem, kávou, vodou, vínem, pivem kolem 70%. Toto procento je ovlivněné stářím Macu, stupněm jeho zalití, druhem tekutiny a hlavně na Vašem postupu ihned po nehodě. Pokud Mac nelze opravit, není ve většině případů problémem  s obnovou dat z pevného disku a jejich záloha buď na nový počítač nebo na jiné paměťové médium (externí disk).

 

Proč Maca v žádném případě nezapínat? V důsledku průchodu elektrického proudu tekutinou zasažených komponent vznikají na součástkách nánosy solí a produkty elektrolytické reakce (dochází k oxidaci). Soli rozleptávají součástky a vnitřní vodivé vrstvy komponent, které se tak stávají neopravitelnými. Jedině okamžitým vypnutím zařízení a jeho odpojení od napájení se dá takovému poškození předejít. V našem servisním středisku kompletně celý notebook demontujeme, zasažené komponenty jemně mechanicky a chemicky ošetříme. Po diagnostice jednotlivých součástí notebook opět sestavíme a provedeme zátěžové testy. Díly neopravitelné po se po domluvě s klientem dají objednat nové.

 

Polité počítače mají v našem servisní středisku prioritu, Váš počítač jde ihned po převzetí určenému technikovi, který neodkladně zahájí vše potřebné pro záchranu Vašeho počítače. Do 8 hodin od převzetí počítače Vás bude náš technik kontakovat s informacemi o počítači – stupni jeho poškození, stavu uživatelských dat, popřípadě Vám zašle fotodokumentaci pro případné řešení pojistné události.

apple leasing

zarukaiphone