MacPodpora magazín

Problémy aktualizace macOS Catalina

Apple ServisČlánkyMac

Množí se čím dál více uživatelů, jejichž MacBook, iMac nebo MacMini přestane po updatu na macOS Catalina zcela fungovat.

Má se za to, že za problém je odpovědná potenciálně neúspěšná aktualizace firmwaru EFI. Po této aktualizaci zařízení přestane zcela fungovat (bootovat), nebo je vidět pouze ikona blikající složky.

Oprava může být velmi náročná.

Je velmi zajímavé, že se problém týká veskrze starších zařízení rok 2012 – 2015. Že by se zde projevilo tzv „kurvítko“ ? MacOS Catalina je primárně nejlépe uzpůsobena novým zařízením s USB-C konektorem, potažmo T2 čipem. Starší modely plně nepodporují některé features Cataliny, např. funkce Sidecar (možnost připojení iPadu jako druhý monitor). Proč tedy Apple macOS Catalina na tyto stroje vůbec vydal? Apple se k problému zatím nijak nevyjádřil, postižené stroje je možné opravit pouze výměnou celé základní desky, nebo si samozřejmě zakoupit nový Mac 🙂

Máme řešení!?

Jak už zde bylo zmíněno, během upgrade na macOS Catalina dochází k upgradu firmwaru SPI (Serial Peripheral Interface), nebo také známé jako EFI (Extensible Firmware Interface). Zápis do tohoto čipu je prováděn na nejnižší možné systémové úrovni. Pokud je nějak čip poškozen již před updatem, nebo dojde k neočekávanému vypnutí Macu během upgradu, může dojít k nevratnému poškození čipu. Toto poškození způsobí, že již není možné nová data do čipu vůbec zapsat, dojde tedy ke katastrofálnímu selhání stroje a Mac přestane bootovat, jelikož v tomto čipu je zapsáno např. seriové číslo a další důležitá data nutná pro zavedení operačního systému při bootování..

Problém se dá vyřešit výměnou poškozeného EFI čipu a jeho následného naprogramování na stávající základní desku aniž by se musela celá měnit. Programování zahrnuje obnovu tzv. ME regionu (Intel Management Engine). Bohužel nedokážeme dopředu říct, zda bude nutné i provést reinstalaci celého systému macOS, tudíž existuje riziko, že dojde k nevratné ztrátě uživatelských dat. U starších zařízení s vyjímatelným HDD nebo SSD záchrana dat možná je, u nových MacBooků s integrovaným proprietálním SSD záchrana dat možná bohužel není.

Pokud se tento problém týká i Vás, neváhejte a kontaktujte náš servis.


Tento problém umíme vyřešit za rozumnou cenu, výměna základní desky není nutná!


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

apple leasing

zarukaiphone