MacPodpora magazín

Podvod na bazaru? Jde o častou situaci. Poradíme Vám, jak nenaletět!

podvodČlánky

I když se snad už každý z nás setkal s jednáním na internetu na bazaru při nákupu použitého zboží, kdy šlo jednoznačně o podvod, pořád se najde dost lidí, kteří lákavým nabídkám naletí.
V následujícím článku Vám dáme pár tipů, na co si dát při nákupu na bazaru pozor, abyste zbytečně nepřišli o své peníze.

1) Dejte si na čas a nabídku důkladně zvažte, může jít o podvod!

podvod

Narazili jste na bazaru na extrémně výhodnou nabídku (např. vysoká kvalita/ nízká cena)? Zpozorněte, takové nabídky obvykle neexistují a bude v tom nějaký háček.
Podvodníci často využívají psychologického triku s časem – tlačí na Vás a Vy máte strach, aby Vám báječná nabídka neunikla. Například pošlou zprávu, že hned jakmile pošlete peníze, oni odešlou zboží.

2) Pokuste se zjistit, s kým obchod sjednáváte

Před nákupem si ideálně prohlédněte profil prodávajícího, jeho hodnocení ostatními nakupujícími či jakékoli další dostupné informace. Bohužel si falešní prodejci vytváří nové profily a nemusí Vám to tedy příliš pomoci.
Požádejte proto prodejce o ofocení části OP, kde se nachází jméno a příjmení. Pokud je to fér prodejce, nebude s tím mít žádný problém.

Falešný prodejce Vám se vší pravděpodobností tento údaj nedá a napíše Vám, že jde o citlivý údaj. V této fázi byste opět měli zbystřit. Proč by mělo vadit, že víte pravé jméno prodávajícího, pokud nejde o podvod?

Samozřejmě Vám prodejce může poslat OP kradený. V tom případě doporučujeme platnost občanky ověřit na odkazu pro kontrolu neplatných dokladů.

3) Podvod kvůli 100 Kč za poštovné? ANO

Jste obvykle důvěřiví lidé? Toto myšlení obraťte – buďte maximálně podezřívaví. Je těžké si představit, pokud jste féroví lidé, že ten na druhé straně fér není a chce na Vás spáchat podvod.
Ale bohužel, žijeme v takovém světě. Podvodník si vymyslí cokoli, aby z Vás vylákal peníze. Třeba i drobné peníze za poštovné. Pokud mu naletí větší množství lidí, může si tímto způsobem “slušně přivydělat”.
Buďte na pozoru i při menších obchodech, může to být stále past a tedy podvod.

4) Ideálně si zjistěte dopředu platební údaje a majitele účtu, ať nejde o podvod

Po zjištění údajů si účet můžete vyhledat v databázi podvodů na bazaru, na Googlu nebo ve FB skupinách s podvodníky.
Obvyklý podvod se pozná tak, že prodávající po Vás bude chtít zaslat celou částku nebo alespoň zálohu předem. Určitě neplaťte s použitím variabilního symbolu nebo do zahraničí.
Samozřejmě opět platí, že i když jste účet nenašli mezi podvodnými, tak může být čerstvě založený a podvodníkovi reálně patřit.

Jaký je hack na to, jak zjistit majitele účtu? Někdy pomůže zaslat minimální částku např. 0,01 Kč a poté si v bankovnictví zkontrolovat majitele účtu v odeslaných platbách.
Bohužel to nefunguje u každé banky a také to není vždy obratem.

Lepší variantou je nechat si poslat zboží na dobírku. I v tomto případě můžete naletět, pokud uvnitř balíčku bude jiný obsah, než ten, který jste si zakoupili…

5) Zboží na bazaru si před samotným nákupem prověřte

Jak? Zcela jednoduše. Vyžádejte si reálné fotky produktu, ne ty stažené z internetu, které bývají uvedené u nového produktu. Ideálně požádejte, aby prodávající k fotce produktu napsal konkrétní datum a kupříkladu Vaše jméno.
Pokud se bude chtít prodávající jakkoli vymluvit (doma budu až zítra / prodám to někomu jinému / zboží má můj partner), je to známka toho, že obchod může být “fejkový” a jde tedy o podvod.
Nenechte se odbýt a případně od obchodu raději ustupte.
Samozřejmě i po získání fotky nemáte jistotu dobré koupě, neboť samotná věc může být “fejk”.

Zdá se Vám těžké v dnešní době něco nakupovat přes bazar?
Bohužel nejste daleko od pravdy.

A jakou máme radu na závěr? Nakupujte na prověřených bazarech.
Například na našem e-shopu, kde nabízíme použitá ověřená zařízení.


Kontaktujte nás

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace


Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone