MacPodpora magazín

Mac operační paměť RAM – Kolik potřebuji?

Mac operační paměť RAMČlánkyMac

Mac operační paměť RAM – Kolik potřebuji? S touto složitou otázkou se setkáváme stále častěji, proto se vám nyní pokusíme na ní co nejlépe odpovědět.

V první řadě je třeba pochopit, co je paměť RAM. Zjednodušeně řečeno, velikost paměti RAM určuje, kolik věcí můžete dělat najednou a ačkoliv je dostupná všem aplikacím v Macu, nelze ji spojovat s úložným prostorem na disku (pevném disku či SSD), kde jsou uloženy všechny soubory, dokumenty, hudba a také již zmíněné aplikace.

iMac Pro a Mac Pro více než 32GB

MacBooky mohou mít tři různé konfigurace paměti RAM4 GB, 8 GB a 16 GB (27-palcový iMac může mít až 32 GB a MacBook Pro a iMac Pro dokonce ještě více – o tom ale v jiném článku).

Jelikož je zde značný cenový rozdíl mezi těmito konfiguracemi, je důležité, abyste si vybrali ten správný Mac v poměru cena/výkon. Kvalitu Apple zařízení není nutné rozvádět :-).

Existuje zde také možnost stávající paměť RAM rozšířit. Tuto možnost je dobré předem s námi konzultovat.

Mac operační paměť RAM a Jak se od sebe jednotlivé kapacity liší?

 • 4GB RAM pro Mac
  Webové prohlížení, práce s kancelářskými aplikacemi, e-maily, apod.
 • 8GB RAM pro Mac
  Editace fotek a videí, CAD, software pro DJ, zvukové nahrávání, apod.
 • 16GB RAM pro Mac
  Náročné úpravy fotografií a střih videa, virtualizace (spouštění Windows uvnitř macOS), apod.

Malý TIP

Pokud se váš počítač začíná zpomalovat při práci a systémem, existuje jednoduchý způsob, jak zjistit, zda je vhodné uvažovat o rozšíření kapacity paměti RAM.
 1. Aplikace > Nástroje / Jiné > Monitor aktivity
 2. Klikněte na záložku “Paměť“
 3. Ve spodní části uvidíte “Zatížení paměti”  s barevným značením
 • Green – zdroj paměti RAM je dostupný
 • Amber – zdroje paměti RAM jsou vytíženy
 • Red – zdroje paměti RAM jsou vyčerpány

 

Mac operační paměť RAM

Pokud jsou zdroje paměti RAM na vašem počítači vyčerpané nebo silně vytížené během každodenního pracovního procesu, je zřejmě ten pravý čas uvažovat nad jejím rozšířením. Existuje spoustu druhů paměti RAM, které se dají použít pro váš model Macu, ze zkušenosti ovšem víme, že pouze “nejsilnější” výrobci pamětí se zaměřením na Apple poskytují kvalitní výrobky v poměru cena/kvalita/výkon.

Vyzkoušejte si jednoduše vylepšení pomocí tohoto konfigurátoru

Bohužel, u nejnovějších Apple počítačů MacBook Pro Retina a MacBook Air není možnost upgradovat stávající paměť RAM, proto pokud se ocitnete ve stavu, kdy budete potřebovat vyšší kapacitu paměti, nemáte jinou možnost než vyměnit počítač za jiný.

V takovém případě jsme schopni vám poskytnotu výhodný výkup vašeho stávajícího zařízení a doporučit vám nový, vhodnější model. Kontaktuje nás a nechte si poslat cenovou nabídku na e-mail.

Poslat dotaz

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone