MacPodpora magazín

iPhone 14 se blíží. Co nabídne a kdy se ho dočkáme?

iPhone 14Články

Apple údajně chystá významnou změnu v řadě iPhone 14. Rozdíl mezi standardními a profesionálními modely se rozšíří, ale výběr pro zákazníky by měl být snazší, protože mezi nimi budou jasně vymezené hranice.

Apple má tendenci opakovaně používat designové prvky produktů po několik vydávacích cyklů. Snižuje tím výrobní náklady a zvyšuje si marže. Plochý redesign u iPhonu 12 se přenesl i do iPhonu 13, jen s několika úpravami vnějšího krytu. Drastický redesign pro iPhone 2022 může být pro obvyklý aktualizační cyklus Applu předčasný, ale možný.

iPhone 14 už bez písmene S

Zatímco Apple někdy označoval aktualizace iPhonů pomocí pojmenování s písmenem S, od iPhonu XS tak nečiní. Proto budeme iPhone 2022 v celém textu označovat jako iPhone 14 a je velmi pravděpodobné, že se tak skutečně bude nazývat.

Funkce nových iPhonů jsou do značné míry závislé na aktualizacích systému iOS. Kromě vylepšení procesoru a aktualizací fotoaparátu lze na hardwaru provést jen málo změn, které by zásadně změnily fungování systému iOS.

Apple dříve představil funkce jako jsou Force Touch a Face ID, které způsobily, že se kolem nich objevily novinky v operačním systému. Například přejetí prstem dolů z kteréhokoli rohu kolem výřezu otevře různé nabídky. To je něco, co bylo implementováno kolem existence soustavy snímačů True Depth.

iPhone 13

U iPhonu 12 došlo k odklonu od designu se zaoblenými hranami používaného od iPhonu 6. Telefon přešel na rovné hrany s tenčími rámečky, aby zdůraznil celoplošný displej. Zachoval si však některé prvky designového jazyka iPhonu X – například původní výřez a umístění tlačítek.

V roce 2021 byl představen iPhone 13 s mnoha stejnými prvky a obě generace zařízení jsou si tak podobné, že náhodný pozorovatel může mít problém je rozlišit. Nejvýznamnější změny se týkaly výčnělku zadního fotoaparátu a výřezu.

Při pozorování designových trendů u Applu za posledních deset let lze snadno vysledovat určitý vzorec. Design iPhonu 4 byl výrazný po čtyři generace iPhonů, přičemž se trochu změnila velikost displeje. Redesign iPhonu 6 se udržel až do iPhonu X, což je další čtyřletý cyklus, pokud do tohoto počtu zahrneme i iPhone 8.

Designové paradigma iPhonu X se vyvinulo z iPhonu 6 se zaoblenými hranami, ačkoli se udrželo jen tři roky a změnilo se v generaci iPhonu 12. Pokud Apple provede další tříletý designový cyklus, měl by si příští iPhone technicky vzato vypůjčit stejné prvky jako iPhone 12.

Pokud jsou spekulace pravdivé, budou iPhone 14 a iPhone 14 Max téměř identické s řadou iPhone 13, kterou nahradí. Model mini by byl nahrazen modelem Max, ale ostatní funkce a design by zůstaly stejné.

Fámy o designu

Většina dosavadních úniků a informací o iPhonu 14 se soustředila na profesionální modely, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. To může být způsobeno tím, že Apple zřejmě zaujímá jiný přístup k upgradům pro rok 2022. U profi modelů se údajně ztratí výřez ve prospěch výřezu ve tvaru pilulky a otvoru. Dále 48Mpx fotoaparátu a lepšího procesoru A16. Standardní modely se však od stávajícího iPhonu 13 možná příliš lišit nebudou.

iPhone 14 design

První skutečný pohled na iPhone 14 přišel v polovině března s údajnými uniklými schématy zařízení. Ukazovaly téměř nerozeznatelný design od iPhonu 13 se stejným výřezem a podobným hrbolem fotoaparátu. Na schématech se zdá, že kolem čoček fotoaparátu v hrbolku jsou silnější rámečky. To ale je jediná výrazná změna. Dokonce i velikost displeje a rámečky zůstávají stejné s 6,1palcovou obrazovkou.

Analytik dodavatelského řetězce Ming-Chi Kuo se také podělil o informaci, že Apple bude nový větší standardní model nazývat iPhone 14 Max. Měl by mít 6,7palcovou obrazovku. Díky tomu by měl stejnou velikost jako iPhone 13 Pro Max, ale postrádal by profesionální sadu funkcí.

Jestliže iPhone 13 mini je iPhone 13 zmenšený tak, aby se vešel do menšího balení, totéž by se dalo říci o iPhonu 14 Max, ale v opačném gardu. Očekává se, že bude mít stejný výřez, výřez zadního fotoaparátu a specifikace displeje jako jeho menší verze. Baterie však bude pravděpodobně větší, a to díky prostoru navíc.

Modely vytištěné na 3D tiskárně, které byly ukázány v dubnu, zobrazují o něco tlustší a větší výčnělek fotoaparátu a celkově větší zařízení. Testy s pouzdry a kryty obrazovky vyrobenými pro iPhone 13 odhalily jemné rozdíly ve velikosti okolí zařízení, ale nic významného.

V pověstech týkajících se standardních iPhonů se objevil pozoruhodný nedostatek podrobností. Apple by iPhone 14 nenazval produktem nové generace, pokud by nepředstavil nějaké změny funkcí, ale není jasné, jaké tyto změny mohou být.

Fotoaparáty

Očekává se, že Apple bude u iPhonu 14 nadále nabízet systém dvou fotoaparátů. Jeden je 12Mpx širokoúhlý objektiv a druhý je 12Mpx ultraširokoúhlý objektiv. Fotoaparát iPhonu je jedním z nejdůležitějších aspektů zařízení, protože patří k nejpoužívanějším funkcím. Apple obecně přidává do svých fotoaparátů nové možnosti každou generaci, i když samotný hardware se příliš nemění.

Apple iPhone 13 Pro dostal nový ultraširokoúhlý objektiv s automatickým ostřením, což umožnilo zavést režim makrofotografie. Tato funkce by mohla proniknout i do standardních iPhonů, protože i ty mají ultraširoký objektiv. Zvěsti již dlouho naznačují, že by Apple mohl své profesionální iPhony přesunout na 48MP senzory. Tento upgrade by znamenal výrazný skok ve fotografických schopnostech, ale bude vyhrazen pro špičkové modely. Očekávejte tedy, že standardní modely si zachovají 12MP fotoaparáty.

Další potenciální upgrade by mohl přinést selfie fotoaparát. Apple by mohl přejít na 12MP ultraširoký objektiv, který by do iPhonu přinesl funkci Center Stage. Počítače Mac a iPad mají k této funkci přístup, takže je přirozené, že by se dostala i do nejoblíbenějšího zařízení pro FaceTime.

Spekulace sdílená koncem dubna 2022 naznačuje, že by Apple mohl vylepšit selfie kameru s širší clonou f/1,9, oproti f/2,2. Společnost by také mohla přidat automatické ostření pro lepší sledování zaostření při videohovorech a hovorech FaceTime.

Displej

Spekulace nesdělují žádné podrobnosti o tom, co by mohl displej iPhonu 14 získat z hlediska technologií nebo materiálů. Jasně však hovořily o funkci, která se do standardních modelů nedostane – ProMotion.

Displej iPhone 14

Displej s proměnlivou obnovovací frekvencí 120 Hz se do základních iPhonů v roce 2022 nedostane a podle analytika dodavatelského řetězce displejů Rosse Younga je to z důvodu omezení dodávek. Funkce nemusí být nutně vyhrazena pro profesionální modely a bude k dispozici, jakmile dodavatelský řetězec bude moci zvýšit poptávku, možná v roce 2023 v iPhonu 15.

6,1palcový Super Retina XDR displej v iPhonu 13 se pravděpodobně vrátí do iPhonu 14. Jedná se o 6,1palcový OLED displej s hustotou pixelů 460 ppi. Větší iPhone 14 Max pravděpodobně dostane zobrazovací panel iPhone 13 Pro Max, jen bez ProMotion. To je 6,7palcový Super Retina XDR displej s hustotou pixelů 458 ppi.

Připojení

Poslední přechod z 30pinového portu na Lightning pro iPhone proběhl v roce 2012. Byl to velmi kontroverzní krok a uživatelé nebyli rádi, že jejich sbírka příslušenství a kabelů náhle zastarala. Apple slíbil, že konektor Lightning je konektorem pro příští desetiletí, a pokračoval v přidávání Lightningu do mnoha zařízení a periferií. Nyní, o deset let později, někteří předpokládají, že Apple je připraven přejít na další port pro svůj nejoblíbenější produkt.

Další jasnou volbou je USB-C, protože je doslovným nástupcem Lightningu a byl vyvinut společně s Apple konektorem. Tento standard však také začíná ukazovat své stáří, i když jen co do počtu, protože byl poprvé široce rozšířen v roce 2015.

USB-C iPhone 14

Spekulanti jako Jon Prosser a Ming-Chi Kuo uvedli, že Apple pravděpodobně nebude v iPhonu používat USB-C. Místo toho přejde na zařízení bez portu. Namísto připojení k portu by iPhone komunikoval bezdrátově nebo prostřednictvím magnetického připojení.

Pověsti o bezportovém iPhonu kolují již několik let. Vždy se nakonec odsunou na pozdější model, což se stalo i v případě iPhonu 14. Apple zřejmě není připraven přejít na konstrukci bez portů a bude opět používat Lightning. Místo toho může dojít k určitému pokroku, který uživatele na přechod připraví.

Například systém MagSafe byl představen v iPhonu 12 jako magnetické příslušenství a systém nabíjení. Zatímco nyní se používá pouze pro napájení, v budoucí aktualizaci by mohl získat datovou složku, která umožní drátové připojení pro rychlejší přenos dat.

Pokud je Apple připraven přejít na bezportové připojení v iPhonu 15, pak mohou uživatelé očekávat, že se náznaky tohoto přechodu objeví v iPhonu 14. Prozatím se Lightning pravděpodobně udrží ještě další generaci.

Biometrické funkce

iPhone přešel na Face ID jako na biometrický prvek s iPhonem X, ale Touch ID zůstalo v některých zařízeních napříč produktovou řadou, jako je iPad, iPhone SE a MacBook. Někteří uživatelé dávají přednost snímači otisků prstů a dožadují se návratu některé formy biometrie do vlajkových lodí iPhonů.

Dříve se proslýchalo, že by Apple mohl do iPhonu 2022 zahrnout jak Face ID, tak Touch ID, ale ukázalo se, že je obtížné tuto technologii implementovat. Ming-Chi Kuo uvedl, že Apple nemá oficiální časový plán pro implementaci Touch ID do vypínacího tlačítka.

Face ID iPhone

Touch ID pod displejem byla další možnost, kterou Apple údajně zkoumal, ale neukázala se jako plodná, protože uživatelé očekávají velkou plochu pro detekci otisků prstů. Apple by také mohl senzory Face ID skrýt pod displej, ale podle Rosse Younga by se tak stalo až u iPhonu v roce 2024.

Místo toho bude Apple nadále nabízet stejný systém Face ID, který je k dispozici v iPhonu 13. Standardní modely iPhone 14 budou mít výřez pro umístění komponent.

Procesor

Další rozlišovací prvek mezi standardními a profesionálními iPhony může přijít v roce 2022. Procesor A16 by mohl být vyhrazen pro iPhone 14 Pro, zatímco A15 by byl opět použit pro standardní modely. Pověsti nesdělily, proč by takové rozlišení existovalo, ale není to poprvé, co Apple zvažuje použití různých generací čipů v nových verzích. Modely iPhone 5c a iPhone 5s byly vydány ve stejnou dobu, ale používaly procesory A6, respektive A7.

Kuo uvádí, že Apple by ve všech modelech iPhone 14 použil 6 GB RAM, což by bylo více než 4 GB v iPhone 13 a iPhone 13 mini. To znamená, že procesor A15 použitý ve standardních modelech bude mít pravděpodobně podobný výkon jako iPhone 13 Pro.

Apple A15

Díky další diferenciaci mezi standardními a profesionálními iPhony by Apple mohl využít marže k tomu, aby nadšence dotlačil k modelům vyšší třídy, které stojí více peněz. Tento přístup vytváří pro zákazníky jasnou cestu k upgradu, takže ti, kteří chtějí nejnovější technologie procesoru a fotoaparátu, budou muset sáhnout po dražším modelu.

Kdy iPhone 14 vyjde a za kolik bude?

Apple má tendenci najít cenový bod a držet se ho několik let. Tržní trendy a měnové kurzy mohou někdy ovlivnit ceny iPhonů, ale k drastické změně ceny dochází jen zřídka.

Vzhledem k předchozím cenovým strategiím Applu bude cena iPhonu 14 pravděpodobně velmi podobná ceně iPhonu 13. Bez modelu mini v nabídce by však počáteční cena činila 23 000 Kč.

iPhone 14 Max by obsadil novou střední cenovou hladinu za zhruba 26 000 Kč, tedy těsně pod cenou 29 000 Kč za Pro verzi. Tedy pokud se Apple nerozhodne zlevnit iPhone 14 na vstupní cenu iPhonu 13 mini, která činí 20 000 Kč kvůli nižším nákladům na komponenty této generace.

Nový iPhone 14 bude uveden na podzim, pravděpodobně v září tohoto roku.

Zdroj: Appleinsider.com


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

apple leasing

zarukaiphone