MacPodpora magazín
Intel Apple porovnává se svými procesory. M1 čip prý není tak dobrý
Intel Apple zřejmě nemůže v poslední době vystát, a tak se odhodlal vyhotovit několik grafů, které mají dokazovat, že čipy M1 nejsou tak dobré.
Téměř tři měsíce po uvedení nových počítačů Mac s čipy M1 společnost Intel vrací úder v podobě upravených grafů. Ty mají deklarovat, že výkon a výdrž čipů Apple Silicon není tak úžasná, jak se všeobecně uvádí. Kde je pravda?
Intel Apple záměrně degraduje
V prezentaci, kterou tento týden sdílí PCWorld, Intel publikoval pečlivě vytvořené grafy. Ty se snaží dokázat, že procesory Core 11. generace jsou lepší než Apple M1. Například tak Intel uvádí, že export prezentace z PowerPointu jako PDF souboru je až 2,3krát rychlejší na notebooku s Windows. Konkrétně má tento stroj procesor Intel Core i7 11. generace a 16GB RAM. Ve srovnání s 13palcovým MacBookem Pro, procesorem M1 a 16GB RAM je tak o dost rychlejší.
Společnost Intel také uvedla, že software Gigapixel AI pro zvětšování fotografií šlape na jejich procesoru o mnoho lépe. Je založený na AI společnosti Topaz Labs fungoval v systému Core i7 až 6krát rychleji ve srovnání s MacBookem Pro vybaveným čipem M1. V tomto případě PCWorld uvedl, že výsledky jsou docela skutečné. Poznamenal také, že aplikace společnosti Topaz Labs jsou navrženy tak, aby využívaly hardwarovou akceleraci uvnitř procesorů Intel.
Mac na hry není
Pokud jde o herní výkon, výsledky byly smíšené. Intel zdůraznil ustálený názor, že počítače Mac nejsou ideální pro hraní her a postrádají podporu pro herní pecky jako jsou Gear Tactics, Hitman 2 a další.
Intel také provedl test životnosti baterie v reálném světě. Zjistil, že jak M1 MacBook Air, tak Acer Swift 5 s procesorem Core i7 11. generace dosáhly podobných výsledků. Konkrétně při streamování Netflixu s otevřenými dalšími kartami prakticky identické 10hodinové výdrže baterie. Intel uvedl, že oba notebooky byly nastaveny na jas displeje 250 nitů, na MacBooku Air bylo spuštěn Safari a na Aceru Swift 5 byl spuštěn Chrome.
Baterie vydrží dlouho na obou platformách
Stojí také za zmínku, že Intel přešel z MacBooku Pro na výkonnostní testy na MacBook Air pro test životnosti baterie a Intel pro každý z těchto testů také použil jinou SKU procesoru Core i7. Intel Apple tak záměrně znevýhodnil.
Web Apple inzeruje MacBook Air s čipem M1 jako stroj s výdrží baterie až 18 hodin. Uvádí, že zvládne nepřetržité přehrávání obsahu 1080p v aplikaci Apple TV s jasem displeje nastaveným na 50 %. Dalším příkladem je pak výdrž baterie až 15 hodin při procházení 25 populárních webů v Safari přes Wi-Fi s jasem displeje nastaveným na 50 %.
Intel dodal, že jeho procesory nejsou jen o výkonu, ale také o možnosti výběru. Fungují totiž na nejrůznějších zařízení od tradičních notebooků po tablety s funkcemi, jako jsou dotykové displej a podporou více externích displejů. Oficiálně MacBook Air na bázi M1 a 13palcový MacBook Pro podporují pouze jeden externí displej. Někteří uživatelé ale zjistili, že toto omezení lze u adaptérů DisplayLink obejít jako neoficiální řešení.
Nepřátelské grafy
Publicista Jason Snell v komentáři sdíleném na jeho webu Six Colors označil měřítka Intelu jako velmi nepřátelská vůči čipům Apple M1.
Nekonzistentní testovací platformy, posunutí argumentů, vynechání dat a slabý závan zoufalství. Dnešní procesor M1 je low-endový čip pro low-end systémy, takže Intel má jen málo možností, aby se mohl příznivě srovnávat s těmito systémy. Jakmile se začnou dodávat špičkové Apple Silicon procesory do Mac počítačů, bude jeho pozice mnohem těžší.
Andrew Freedman z Tom’s Hardware také varoval, že všechny referenční hodnoty poskytované prodejcem by měly být brány s rezervou. Apple uvádí, že čip M1 poskytuje špičkový výkon na watt. Nejnovější MacBook Air překonal maximálně výkonný 16palcový MacBook Pro založený na Intel v benchmarcích Geekbench. Spekulace naznačují, že Apple uvede na trh v tomto roce nové 14palcové a 16palcové modely MacBook Pro, přepracovaný iMac a další počítače s Apple Silicon procesory.
Zdroj: Macrumors.com
Naše kontakty
Napsat nám můžete na: