MacPodpora magazín

Apple M1 výkon je skutečně enormní. Testy to potvrzují

Apple M1 výkonČlánkyMac

Apple M1 výkon je zatím nejasný. Server AnandTech se ale ponořil do testování a tvrdí, že Apple nelže, když čip označuje jako nejrychlejší svého druhu.

Společnost Apple v úterý představila nový MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini, který tvoří první vlnu počítačů Mac založených na Apple Silicon. AnandTech mezitím vydal podrobnou analýzu novinky a je zřejmé, že Apple M1 je skutečným přelomem.

Apple M1 výkon je analyzován

Článek začíná prozkoumáním nepochybně málo detailů, které Apple uživatelům nabízí. Přesto dokáže nabídnout některé zajímavé informace o obalu a architektuře procesoru. Počínaje architekturou unifikované paměti ‌M1‌ AnandTech poznamenává, že styl balení udržuje vestavěnou paměť na straně výpočetní matrice. Je to výhodnější, než nad ní, což zajišťuje efektivní chlazení čipů. Apple tak zřejmě používá 128bitovou DRAM sběrnici, která je podobná té z čipů AX.

Apple říká, že model ‌M1‌ obsahuje čtyři vysoce výkonná jádra CPU Firestorm a čtyři jádra Icestorm pro úspornější běh. Při zkoumání novinky Anandtech vysvětluje, že se zdá, že čip má mezipaměť 12 MB – oproti 8 MB mezipaměti L2 představované v A14. To dává smysl vzhledem k tomu, že je nyní používán čtyřmi vysoce výkonnými jádry místo dvou.

Apple M1 Intel

Tento článek dále porovnává výkon ‌M1‌ se stávajícími procesory Intel a AMD a jako referenční vodítko bere Apple A14. Poznamenává, že s jeho větší mezipamětí očekáváme, že jádra Firestorm použitá v ‌M1‌ budou ještě rychlejší. Tvrzení společnosti Apple, že má nejrychlejší jádro CPU na světě, se tak zdá být velmi věrohodné.

Intel už je dávno převálcován

Společnost AnandTech testuje model A14 prostřednictvím řady srovnávacích testů s modelem Rizen 9 5950X a Intel i7-1185G7. Výsledky nazývá jako ohromující a upozorňuje na skutečnost, že Apple A14 v současné době soutěží s nejlepšími špičkovými designy procesorů x86. Vezmeme-li v úvahu graf nárůstu výkonu s jedním vláknem za posledních pět let, AnandTech ukazuje, že Intel zvýšil výkon svých čipů přibližně o 28 %. Apple za stejné období dosáhl úctyhodného vzestupu o 198 %.

Analýzy výkonu na závěr poukazují na obrovskou výhodu Applu v oblasti energetické účinnosti. Nový čip ‌M1‌ bude schopen nabídnout buď výrazně prodlouženou životnost baterie, nebo výrazně vyšší výkon ve srovnání se současnou řadou MacBooků s Intel procesory. Apple uvedl, že přechod celé jeho řady Mac počítačů na Apple Silicon‌ bude trvat nejméně dva roky.

Zdroj: Macrumors


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

apple leasing

zarukaiphone