MacPodpora magazín

Apple historie sahá až do 70. let minulého století. Jak vše začalo?

Apple logo 1976Články

Apple historie je velmi bohatá a během ní docházelo k mnoha zvratům, které stojí za to zmínit. Za vším stojí 3 lidé v čele se Stevem Jobsem.

Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. To jsou zakladatelé legendární značky Apple. Prvního zná v podstatě každý, druhého spíše technicky zaměření nadšenci a třetí je zřejmě v povědomí jen pár znalců. Možná se bude zdát neuvěřitelné, že největší technologický gigant dnešního světa vznikl v garáži ve městě Cupertino. Tam má firma sídlo do teď.

Apple historie s mnoha vzestupy a pády

Začátek je jak z filmu. V garáži rodičů Steva Jobse se událo zřejmě nejdůležitější rozhodnutí. Jobs prodal svůj mikrobus a Wozniak programovatelnou kalkulačku. Dohromady dali 1350 dolarů a za ně pořídili čipy od společnosti MOS Technology. Jeden kus stál 20 dolarů. Ručně pak vyrobili vůbec první typ svého počítače – Apple I. Takto zvládli vyrobit 100 kusů.

Steve Jobs a Steve Wozniak

Vzhledem k úspěchu a značnému potenciálu tohoto počítače vytvořili fungující prototyp Apple II a představili jej v roce 1977 na veletrhu West Coast Computer Fair. Jednalo se v podstatě o první skutečně osobní počítač. Vzbudil takový ohlas, že prodeje se vyšplhaly na několik miliónů a prodával se až do 80. let.

Přelom v dalším vývoji znamenal Macintosh (název, který ve zkrácené formě Mac používá Apple pro své počítače dodnes), který přišel v lednu 1984. Rok poté byl Jobs z Applu vyhozen a ač se jednalo o zakladatele společnosti, ostatní si kvůli osobním sporům tak znepřátelil, že musel odejít. Apple jeho odchodem trpěl a konkurence v podobě Microsoftu a operačního systému Windows byla daleko úspěšnější.

V roce 1997 se Jobs do Applu vrátil a hned začal s nápravou. Maximálně zjednodušil nabídku produktů a v roce 2001 uvedl hudební přehrávač iPod a operační systém Mac OS X. V roce 2006 se Apple domluvil s Intelem a ten mu začal dodávat procesory do jeho počítačů.

Velký zlom znamenalo uvedení prvního telefonu iPhone v roce 2007. Následoval tablet iPad v roce 2010. Oficiální název společnosti, který zněl Apple Computers Inc. se změnil na Apple Inc. FIrma už totiž nenabízela jen počítače, ale i další typy produktů.

Steve Jobs zemřel 5. října 2011 a na nejvyšším postu ho v čele firmy nahradil Tim Cook. V roce 2013 se Apple stal nejhodnotnější značkou světa. O rok později začal budovat unikátní sídlo Apple Park a kompletně jej dokončil roku 2017.


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

apple leasing

zarukaiphone