MacPodpora magazín

Zotavení macOS – tipy

Články

Občas se stane, že se zařízení s macOS porouchá. Nemusíme se z toho ale v žádném případě hroutit. Tedy, pokud jsme pravidelně zálohovali. V takovém případě nám pomůžou utility pro zotavení macOS.

Zotavení macOS – funkce

Utilita Zotavení macOS umí spoustu užitečných věcí. Základní funkcí je samozřejmě obnovení počítače s pomocí dříve vytvořené zálohy utility Time Machine. Dále umí znovu nainstalovat operační systém, vyhledat si rady online na internetu, nebo třeba smazat celý harddisk.

Zotavení macOS – používání

Funkce zotavení macOS je přímo zabudovaná v počítači. Pokud se do této utility chceme dostat, počítač zapneme a ihned po zapnutí stiskneme klávesovou kombinaci cmd+R.

Tyto klávesy držíme stisknuté do té doby, než se oběví okno s utilitami.

Zobrazí se seznam všech utilit pomocí kterých je možné aktuálně stroj ovládat. Vybereme tedy tu, kterou zrovna potřebujeme a klikneme na tlačítko „pokračovat„.

Pro upřesnění si popíšeme, jakou funkci umí která utilita.

  • Utililta s názvem „Obnovit ze zálohy Time Machine“ vám pomůže v případě, že máte porouchaný stroj, nejčastěji tedy harddisk v něm obsažený. Utilita obnový celý systém do stavu kdy byl naposledy zazálohován. K takovému obnovení budeme samozřejmě potřebovat externí disk se zálohou systému.
  • Utilita s názvem „Znovu nainstalovat macOS“ zajistí automatický a plynulý průběh nové, čisté instalace systému. Tuto možnost budeme využívat pokud dané zařízení prodáváme, nebo připravujeme pro jiného uživatele, nebo zkrátka pokud chceme nastavit mac tak, aby byl jako nový.
  • Utilita s názvem „Získat nápovědu online“ zajistí rychlé vyhledání a řešení problémů, které zařízení aktuálně trápí přes internetový prohlížeč Safari.
  • Utiita s názvem „Disková utilita“ zobrazí výčet interních či externích disků, které jsou k zařízení připojeny, výpis oddílů daných disků, jejich kapacitu a zaplněnost, souborový systém a mnoho dalších infiormací o jednotlivých discích. Pomocí této utitlity se můžete pokusit opravit poškozený disk, zcela disk smazat, přerozdělit velikost oddílů na disku, nebo třeba změnit souborový systém.

https://www.macpodpora.cz

 

apple leasing

zarukaiphone