MacPodpora magazín

Před třemi lety nás opustil Steve Jobs

Zítra tomu budou celé tři roky ode dne, kdy svět přišel o jednu z nejvýznamnějších osobností počítačového průmyslu vůbec.

 

Steve Jobs se narodil 24. února 1955 v San Francisku v Kalifornii mladému páru – vysokoškolačce a syrskému studentovi.  Chlapec byl krátce po svém narození předán k adopci a jeho novými rodiči se stali Paul a Clara Jobsovi.

 

Studia na vysoké škole Steve zanechal již v prvním semestru a dále navštěvoval pouze vybrané přednášky. Další rok a půl setrval na vysoké škole jen jako ‘‘pozorovatel‘‘. V tomto období spával většinou na zemi na pokojích svých kamarádů a na jídlo si vydělával vracením lahví od coly. Poté co Steve zjišťuje, že mu vysoká škola již nemá dále co nabídnout, opouští ji a krátce pracuje pro firmu Atari.

 

V roce 1976 společně s Ronaldem Waynem a Stevem Wozniakem zakládá legendu – společnost Apple. Jejich prvním produktem uvedeným na trh je počítač Apple I., který chlapci sestrojili v garáži Jobsových rodičů. První kapitál firma získala prodejem Wozniakovy vědecké kalkulačky a Jobsova Wolkswagenu.

 

Počítače Apple si rychle našli své místo na trhu a to hlavně díky tomu, že přinášeli nové ovládací prvky, které do té doby počítačový svět neznal. Jobs objevil potencionál myši, jako ovladače grafického prostředí. Hlavním tahákem společnosti se stává počítač Macintosh, ale vývoj stále nových vylepšení podražuje výrobu. V tu dobu přichází na trh další velké počítačové giganty IBM a také společnost Microsoft. To pro Jobse a Apple znamená velkou konkurenční ránu.

 

V roce 1985 Steve Jobs Apple opouští. Cítí, že mu není umožněno se dostatečně podílet na zásadních rozhodnutích, a proto zakládá firmu Next Computer. Společnosti se začne dařit a v roce 1997 jej společnost Apple odkupuje. Jobs se záhy vrací do čela společnosti charakteristické logem nakousnutého jablka.

 

Začíná era jedné z nejúspěšnějších společností na světě. Firma Apple dala světu přístroje jako iPod, iPhone, iPad, Mac nebo iMac a těší se přízni miliónů zákazníků po celém světě.

 

Ačkoliv byl Steve Jobs svými zaměstnanci obávaný šéf, svět na něj vzpomíná jako na jednu z nejoriginálnějších postav počítačového průmyslu a internetového marketingu. Jobs byl známý také pro své výborné řečnické schopnosti a inovátorské myšlení.

323a00de61c938f28f4fcea15d839908

Jobs zemřel 5. října 2011 na rakovinu slinivky, jeho odkaz však s jistotou přežije řadu dalších generací.

apple leasing

zarukaiphone