poradna

Politá klávesnice MacBook

11. 6. 2013 Radek Bodeček

Co dělat pokud si něco rozlijete do klávesnice? Reagujte rychle a přečtěte si více..

Již se Vám někdy stalo, že jste si vylili čaj, kávu, kolu či víno do klávesnice svého MacBooku?
Ano? Jak jste to vyřešily? A fungovala Vám klávesnice ještě po vysušení? Pokud Vám fungovala, pak patříte mezi ty šťastnější. Ovšem pravděpodobnost funkční klávesnice po vniknutí tekutiny je asi 5%.

Pokud se Vám stane podobná situace, postupujte následovně:

0) otočte Mac vzhůru nohama a nechte vytéct
1) ihned odpojte MacBook od napájení
2) pokud máte starší MacBook, vyjměte ihned baterii
3) vysušte utěrkou nebo ručníkem
4) co nejdříve zaneste MacBook do specializovaného servisu

Čeho se vyvarovat:

– nikdy MacBook nezapínejte, i když si myslíte, že je již vysušený
– nevyfoukávejte jej fénem či horkovzdušnou pistolí – nesmí dojít k zaschnutí tekutiny na spojích!

Čím déle totiž budete otálet se zanesením MB na vyčištění do servisu, tím se zvedá riziko toho, že odejde celá klávesnice. Ale hlavně, už nepůjde vyčistit. Tím pádem se vystavujete riziku, že bude potřeba vyměnit kompletně celou klávesnici včetně vrchního top case. Apple totiž nepodporuje výměnu čistě samotné klávesnice a tak v každém servise dostanete cenu opravy, za výměnu klávesnice a top case. Což je částka v rozmezí dle servisu 6.000,- až 9.000,- Kč.

Pokud ovšem přijdete do servisu v následujících 12 hodinách, je velká pravděpodobnost, že se klávesnici podaří vyčistit pomocí specializovaných přípravků k tomu určenými. MacBook je potřeba celý rozebrat a dostat se až k samotné klávesnici. Tzv. MB doslovně „vykuchat“. Po této operaci už je servis částečně schopen vyčitit klávesnici tak, aby na spojích nezůstala tekutina, která postupně ničí spoje a tím pádem celou klávesnici. Takovýto zákrok, se pak pohybuje dle složitosti modelu zhruba 3.000,- až 4.000,- Kč.