MacPodpora magazín

Ochranná skla na iPhone Gorilla Glass se dělí na několik typů

Ochranná skla na iPhone Gorilla GlassČlánky

Ochranná skla na iPhone Gorilla Glass nabízejí perfektní ochranu obrazovky telefonu. Znáte ale jejich typy? Přečtěte si náš přehled.

Ochranné sklo na iPhone nebo chcete-li tvrzené sklo, dokáže efektivně bránit v poškození displeje. Když už se pak rozbije, obrazovka bývá neporušená a ušetříte vysoké tisíce. Naproti tomu, tvrzené sklo je otázkou pár set korun. Víte ale, že ochranné sklo může být zrcadlové, matné nebo redukující škodlivé záření? Ta a další typy tvrzených skel vám odhalujeme v článku.

Ochranná skla na iPhone Gorilla Glass

Americká společnost Corning má dlouhou historii a stojí právě za typem ochranných skel Gorilla Glass. Založena byla už v roce 1851 a ač ji většina lidí zná především jako výrobce tvrzených skel, její činnost zasahuje do řady odvětví. Mezi obdivuhodné počiny firmy patří jistě podíl na na výrobě prvních žárovek od Thomase Alva Edisona nebo vyztužení oken raketoplánů pro NASA.

Skla Gorilla Glass v nabídce jen jako příslušenství, ale najdete je i integrovaná na skleněných zádech telefonů. I díky tomu mohou podporovat bezdrátové nabíjení, které přes vrstvu bez problémů projde. Proces vyztužení skla spočívá v jeho ponoření do roztavené soli. Ta má více než 400 °C. Není od věci také podotknout, že samotný Steve Jobs se domluvil na spolupráci s Corning ještě před uvedením prvního iPhonu. Už ten byl speciální vrstvou chráněn.

Extrémně odolná ochranná skla

Pokud nechcete hledat žádný kompromis, tak je jasnou volbou to nejodolnější tvrzené sklo. Poskytne největší stupeň ochrany a je tvořeno několika vrstvami temperovaného skla. První vrstva je tvořena odjímatelným podkladem, který před aplikací olepíte. Na obrazovku dosedne adhezivní silikonová vrstva. PET film a opticky čiré lepidlo spojuje vše dohromady a na vrchu je samotné tvrzené sklo s oleofobním povlakem. Ten zase brání ulpívání otisků prstů a šmouhám. Vrstvy v součtu nemívají více jak 0,3 mm a celé ochranné sklo je velmi tenké. Tvrdost je minimálně 9H, takže je v reálu 3× odolnější než jiné běžnější ochranné fólie.

Odolná tvrzená skla

Mezi hlavní přednosti skla patří vysoká odolnost vůči poškrábání, takže ani ostré předměty by neměly výrazně sklo poškodit. Také je sklo nárazuvzdorné a vydrží i menší pády. Když už se rozbije, displej zůstává nepoškozený, takže jen vyměníte sklo za pár set korun.

Ochranná skla proti otiskům a prachu

Jestli vám vadí, jak snadno se telefon umaže mastnotou nebo jak na něm ulpívá prach, zvolte prachuvzdorné sklo. Speciální povrch bude prach odpuzovat a zabraňovat usazování mastnoty.

Ochranná skla proti otiskům a prachu

Prachový filtr v části horního reproduktoru pak úplně zabrání tomu, aby se v okolí štěrbiny usazoval prach. Děrování filtru zamezí průniku prachu do reproduktoru a také vzhledově bude působit telefon daleko čistěji. Samozřejmostí je, že v balení dostanete kromě ochranného skla také čistící ubrousek, hadřík na dokonalé vyleštění displeje, samolepku pro odstranění prachu a aplikátor. Díky tomu perfektně nalepíte sklo na obrazovku telefonu a bude dokonale lícovat.

Ochrana soukromí

Jestli se bojíte, že vám někdo kouká do telefonu přes rameno, pořiďte si soukromé ochranné sklo, které zamezí pohledu nenechavců. Pro vás bude displej stále stejně dobře čitelný. Pro ostatní se ale stane jen temným místem, kde nic neuvidí. Ochrana soukromí je tak dosažena dostupným úhlem pohledu na telefon. Když totiž nakloníte obrazovku o 30 a více stupňů, nebude nic vidět.

Ochrana soukromí

Ani v tomto případě není nijak omezena funkčnost zařízení a můžete se spolehnout na obvyklé funkce. S iPhonem tak lze používat Face ID pro ověření obličeje, můžete telefon s tvrzeným sklem vložit do ochranného pouzdra a také jsou dostupné všechny další senzory a konektory.

Zrcadlová ochranná skla

Podobně jako soukromá ochranná skla, tak i zrcadlová ochranná skla nabízejí šikovnou funkci navíc. Je jím zobrazení zrcadla, které v případě, že je telefon vypnutý, bude nahrazovat displej. Jakmile se obrazovka rozsvítí, bude displej stejně dobře čitelný jako bez skla. Získáte tak kapesní zrcátko, které můžete mít všude s sebou.

Zrcadlová ochranná skla

Tvrzené sklo nese stále unikátní vlastnosti vysoké tvrdosti, tenkého profilu a odpuzuje mastnotu i vodu. Citlivost na dotek zůstává zachována a rozeznává váš obličej pro bezproblémovou funkci Face ID. U některých skel dokonce dostanete i ochrannou fólii pro nalepení na záda telefonu.

Matná ochranná skla pro hráče

Jestli často na telefonu hrajete hry, určitě vás po chvíli ruší ulpívající otisky prstů nebo mastné skvrny na obrazovce. Také se stává, že se občas po displeji zadrhnete a kvůli tomu prohrajete a nedokončíte level. Matné tvrzené sklo je jako stvořené pro hráče, protože kromě dokonale hladkého povrchu bez nečistot nevytváří na displeji žádné odlesky. Můžete se tak plně ponořit do vaší oblíbené hry.

Matná ochranná skla pro hráče

Mobilní hráči vědí, že požitek z hraní na mobilním telefonu není většinou srovnatelný s herní konzolí. Může za to především umaštěná obrazovka, po které si neustále jezdíte prstem a nevidíte na hru. S tvrzeným sklem pro hráče tento nedostatek odpadá.

Redukující škodlivé modré světlo

Už bylo dokázáno, že modrá složka vyzařovaného světla ze zařízení jako jsou mobilní telefony, tablety, nebo počítače, není zdraví prospěšné. Modré světlo vybuzuje naší aktivitu a hlavně před spaním se doporučuje maximálně minimalizovat. S tím hodně pomůže ochranné sklo redukující záření.

Redukující škodlivé modré světlo

Nemusíte si tak pořizovat speciální brýle proti modrému světlu nebo si nastavovat barvy obrazovky co nejblíže žluté, případně červené. Apple sice má v iOS funkci Night Shift, ale ta není 100% účinná a při dlouhém dívání na displej iPhonu se vám nemusí dobře usínat.

Ochranné NANO sklo

Nanotechnologie pronikají do všech odvětví lidské činnosti a také u tvrzených skel si najdou svoji funkci. Vrstva nanočástic totiž dokáže po čase sklo sama opravit. Samoopravné NANO ochranné sklo tak opraví drobné oděrky a rýhy, které se na vrstvě tvrzeného skla vyskytnou.

Ochranné NANO sklo

Opět tu platí, že nanosklo je velmi tvrdé, klidně s 9H specifikací, velmi tenké kolem 0,2 mm a odpuzuje nežádoucí mastné otisky. Po poškrábání si nemusíte lámat hlavu a hned spěchat s výměnou. Uvidíte, že po čase rýhy a další menší vrypy zmizí.

Imitace papíru

Pocit z psaní na papír je jedinečný a žádný displej moderního tabletu nebo telefonu nedokáže tento pocit nahradit. Ochranná fólie s imitací papíru ale dokáže velmi přiblížit obrazovku tabletu těm, kteří na papír nedají dopustit.

Imitace papíru

Každý designér nebo umělec, který je zvyklý na plátno nebo papír bude určitě rád za takovou fólii. Je dostupná pro větší obrazovky tabletů, takže lépe budete moct navrhovat vaše díla. Stejně jako tvrzená skla, je i to s imitací papíru velmi tenké a odpuzuje otisky prstů. Protože se jedná o fólii, je tvrdost na hodnotě 6H.

Teď už je jen na vás, které tvrzené sklo si vyberete. Jak vidíte, možností je opravdu hodně!

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone