MacPodpora magazín

Může být z iPhonu rakovina? Studie vyšla!

ČlánkyiPhoneTipy

Z používání iPhonu rakovina…? Je to možné?

Existuje několik názorů, že elektromagnetické zařízení (konkrétně tedy radiové vlny a mikrovlny) mohou být pro naše tělo velmi škodlivé. Znamenalo by to, že tím, že používáte svůj iPhone anebo jakékoliv jiné bezdrátové zařízení, vám může způsobit rakovinu. Jak to tedy ve skutečnosti je nám prozradí nedávná studie. Rakovina z iPhonu? Je to možné?

Výsledky jsou překvapivé

Na Instagramu jsem si všiml velmi zajímavého příspěvku čtyřiadvacetiletého studenta medicíny z Brna. Davida Dufka, který výsledky nedávné studie velice stručně shrnul u jedné ze svých fotografií. Z výsledku amerického výzkumného progamu je zřejmé, po pozorování na laboratorních krysách, že z iPhonu rakovina vzniknout může. Ať jsme přesní, pozorované objekty (krysy) byly vystavovány záření o frekvenci 900 MHz  a 1900 MHz. Což jsou vlnové kmitočty, které odpovídají vlnám mobilních telefonů GSM (2G) a síti třetí generace. Tedy 3G, které nám bylo nedávné doby prezentováno jako zázrak mobilního připojení k internetu. U pozorovaných krys byly nalezeny skutečně pozitivní nálezy nádorů.

View this post on Instagram

🥔TUMOR TUESDAY n°8: Riziko rakoviny z používání mobilních telefonů! 🤔 Určitě jste o tomto “problému” slyšeli poslední dobou několikrát. Tento rok byly dokonce publikovány výsledky dlouholeté studie amerického Národního toxikologického programu. 🧮 Zkoumali účinek vln o frekvencích 900 a 1900 MHz, které by měli odpovídat frekvencím užívaným u technologií 2G a 3G (protože studie běžela od roku 1999, nebylo možné přidat i 4G, 5G a Wi-Fi technologie 🤓). Tomuto vlnění vystavovali laboratorní potkany a myši 9 hodin denně už od nitroděložního vývoje asi po 2 roky. Výsledk studie nebyly moc povzbudivé protože se prokázala asociace s nádory srdce, mozku a nadledvinek (schwannomy, gliomy a feochromocytom). 🧐 Expertní oko, ale podalo na studii chladný pohled a zhodnotilo, že zvířata byla vystavena intenzitám vlnění na hranicích norem pro mobilní telefony (což pro tato zvířata znamenalo až 4x vyšší dávky než u člověka) a zvířata teda byla “předávkovaná” telefony. 😅 (což nevylučuje stav dnešní mládeže) Druhou věcí potom je, že se výsledky prokázali u přístrojů poměrně dávných a aktuální modely telekomunikačních zařízení (chápej mobily) využívají jiné kmitočty a výkony, než kdysi. Komentář najdete v BIO. ——————————————— Co z toho teda plyne? Aktuálně nemáme dostatečné důkazy, které by potvrzovaly účinek telefonů na rozvoj rakoviny! Mobily v kapse teda nemusí mít tak katastrofální následky jak se myslí… ale taky můžou… Nicméně stále platí, že mikrovlny si na své varlata muži pouštět ve velkém nemusí – protože základní poučka práce s mikrovlnkou je “Nikdy se tam nesnaž uvařit vajíčka -bouchlo by to!” 🤣 S tímto moudrem se s Vámi pro dnešek loučím. Pa 🙋🏻‍♂️ ——————————————— #tumortuesday #cancer #awareness #zajimavosti #mobily #spermie #menshealth #rakovina #tumortuesday

A post shared by Dodo – Future DoDoctor (@ddjourney) on

Jak dopadla WiFi, LTE a dosud testované 5G?

Jak píše David ve svém postu, to ze studie nevyplývá. Tato studie běžela od roku 1999, kdy tyto technologie ještě neexistovaly, anebo byly teprv v plenách. U WiFi je také podstatné, jestli se bavíme o frekvenci 2,4 GHz nebo 5 GHz. (Rozdíly mezi těmito sítěmi si můžete najít zde.)

U krys byly pozitivní nálezy

To by znamenalo, že z iPhonu rakovina být jednoznačně může. Není tomu úplně tak. Pozorovaní hlodavci byli vystavováni tomuto záření 9 hodin denně po dobu dvou let a to již od prenatálního období. U krys vznikaly nádory srdce, nadledvinek a dalších částí těla. Ovšem tyto výsledky jsou poněkud zkreslené. Otázka je, jestli jsou naše telefony schopny generovat takové záření. Dalším zkreslujícím faktorem může být to, že krysa je v porovnání s člověkem mnohonásobně menší.

Konečný závěr…?

nemůžeme stanovit. Zkrátka není dost relevantních důkazů. David ovšem upozorňuje na to, že mobily mohou tropit pěknou neplechu. A to hlavně v kapsách můžu, kde ozařují přímo naše varlata. Některé studie mluví o tom, že vyzařované mikrovlny mohou mít negativní vliv na plodnost mužů. Chraňme si tedy své spermie! Více o této studii naleznete také zde.

 

apple leasing

zarukaiphone