MacPodpora magazín

Microsoft ARM procesory už dokáže vybavit emulací Windows x64

Microsoft ARMČlánky

Microsoft ARM procesory také používá a už snad konečně vyzrál na to, jak na těchto zařízeních spouštět x64 aplikace. Apple s M1 se tak možná brzy dočká.

Společnost Microsoft dnes oznámila první náhled emulace x64 pro počítače s ARM procesory. Funkce je nyní k dispozici v programu Windows Insider v kanálu Dev. To znamená, že uživatelé Windows, kteří mají ARM PC jako Surface Pro X, si nyní mohou instalovat aplikace, které nebyly přeneseny do Arm64.

Microsoft ARM procesory bude používat stále více

ARM procesory mají mnohé výhody. Jsou v zásadě úspornější a jak Apple už dokázal se svými Apple Silicon čipy (Apple M1) k úspornému chodu mohou dodat i velmi působivý výkon. Je tak jasné, že toto je směr, kterým se budou výrobci nadále ubírat.

Když jsme na konci roku 2017 poprvé spustili Windows 10 na ARM architektuře, dominovaly 32bitové aplikace x86. Zaměřili jsme se tak na vybudování emulátoru x86, který by dokázal bezproblémově provozovat široký ekosystém aplikací na Windows. V průběhu času se ale vše posunulo směrem k 64bitovým aplikacím x64. Také uživatelé často říkali, že by rádi používali x64 aplikace na ARM procesorech. Pracujeme tak na této funkci a nyní sdílíme první výsledky naší práce, abychom získali zpětnou vazbu.

Microsoft říká, že zatímco rozšiřuje možnosti svého emulátoru, doporučuje vývojářům implementovat nativní podporu ARM pro nejlepší možný zážitek z aplikace.

Windows Mac

V novém náhledu mohou uživatelé systému Windows instalovat aplikace x64 z Microsoft Storu nebo z jiných umístění, přičemž Microsoft zdůrazňuje dostupnost aplikací pouze pro x64. Lze tak vyzkoušet například Autodesk Sketchbook nebo hry jako je Rocket League. Jiné aplikace budou těžit z toho, že budou spuštěny jako 64bitové místo 32bitové, například Chrome.

Nová funkce emulace je stále v raných fázích testování a bude se časem zlepšovat. Vše tak nemusí úplně správně zatím fungovat. Uživatelé, kteří očekávají plynulý zážitek z emulace, by neměli očekávat zázraky. Podle prvních zpráv jsou takové aplikace poměrně pomalé a spouštění jim trvá déle než je obvyklé.

Microsoft se zatím nedokázal domluvit s Applem

Apple vyvinul prostředí Rosetta 2, která v reálném čase překládá aplikace navržené pro Intel procesory. Můžete je tak bez problémů spouštět i na ARM čipech Apple Silicon. Je rychlá a efektivní a uživatelé si na nic nestěžují.

Ačkoli je Windows pro PC k dispozici i ve verzi pro ARM procesory, licenční podmínky neumožňují provozování Applem. Microsoft poskytuje svůj operační systém pouze výrobcům počítačů k předinstalaci na svém hardwaru a nenabízí spotřebitelskou verzi

Zdroj: Macrumors


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone