MacPodpora magazín

Mac Studio je nejvýkonnějším Apple počítačem s novými čipy

Mac StudioČlánky

Mac Studio je nejnovějším Apple počítačem, který v sobě skrývá Apple Silicon čip. Je navržen jako vyšší verze Macu mini a využijí ho především profesionálové vyžadující nekompromisní výkon.

Produktová řada Maců od Apple, která je křížencem Macu mini a Macu Pro. Zároveň potenciální náhradou za již ukončený 27palcový iMac. Jak název napovídá, novinka je jako stvořená pro studia, kde je potřeba výkon. Využívá tak i nejvýkonnější čipy Apple řady M. Pokud potřebujete výkonnější stroj, tak se rozhodně nad novinkou zamyslete. V opačném případě si můžete přečíst o tom, jak zrychlit Mac, i když je už starší.

Mac Studio je hlavně o výkonu

Apple tvrdí, že Mac Studio má poskytovat nehorázný výkon. Rozsáhlé možnosti připojení a nové funkce v mimořádně kompaktním provedení a proměnit jakýkoli prostor ve studio. Cenově dostupnější základní verze Mac Studia, jejíž cena začíná na 56 990 Kč, je vybavena čipem Apple M1 Max, který má 10jádrový procesor, 24jádrový grafický čip (s možností rozšíření na 32jádrový), 16jádrový Neural Engine, Media Engine, paměťovou propustnost 400 GB/s a až 64 GB jednotné paměti. Dražší model za 116 990 Kč je vybaven zcela novým čipem M1 Ultra.

Čip M1 Ultra jsou v podstatě dva čipy M1 Max spojené dohromady na jedné desce. Jsou schopné fungovat jako jeden čip, což Apple nazývá architekturou Ultra Fusion. Je vybaven 20jádrovým CPU a 48jádrovým GPU (rozšiřitelným na 64jádrový) spolu s 32jádrovým Neural Engine, paměťovou propustností 800 GB/s, až 128 GB jednotné paměti a dvakrát rychlejším Media Engine.

Mac Studio horní strana

Podle Applu je procesor M1 Ultra až 3,8× rychlejší než nejvyšší model iMacu s procesorem Intel Core i9 (jehož výroba byla ukončena). A také až o 60 % rychlejší než 28jádrový Mac Pro s procesorem Intel Xeon W. Co se týče grafického procesoru, M1 Ultra je 4,5× rychlejší než 27palcový iMac a o 80 % rychlejší než nejvyšší model Mac Pro s grafikou AMD Radeon Pro W6900X.

M1 Ultra podporuje přehrávání až 18 streamů 8K videa ProRes 422. To podle Applu žádný jiný osobní počítač na světě neumí. Navíc nabízí výkon srovnatelný se špičkovými PC čipy a grafickými kartami při zlomku jejich spotřeby.

Apple Silicon M1 Ultra

Mac Studio je navržen tak, aby vypadal jako vyšší verze Macu mini. Má čtvercový takřka 20cm celohliníkový kryt, který je vysoký 9.5 cm. Tato velikost má umožnit, aby se dokonale vešel pod většinu displejů na trhu.

Mac Studio ventilace

Mac Studio je navržen pro tichý provoz díky jedinečné tepelné architektuře, která pomocí oboustranných ventilátorů přivádí vzduch perforací na spodní straně a vytlačuje ho dalšími průduchy na zadní straně šasi.

Bohatá portová výbava

Na zadní straně Mac Studia jsou čtyři porty Thunderbolt 4, port 10Gb Ethernet, dva porty USB-A, port HDMI a 3,5mm konektor pro sluchátka s podporou sluchátek s vysokou impedancí. Na přední straně má Mac Studio M1 Max další dva porty USB-C a slot na kartu SDXC. U verze s M1 Ultra má dva porty Thunderbolt 4 a stejný slot na kartu.

Porty Mac Studio

 

Mac Studio podporuje až čtyři 6K Pro Display XDR spolu s jedním 4K displejem přes HDMI. Verze M1 Max se dodává s 512GB SSD a model M1 Ultra s 1TB SSD, ale oba jsou konfigurovatelné s až 8TB úložným prostorem SSD s rychlostí čtení až 7,4 GB/s.

Mac Studio M1 Ultra

Co se týče bezdrátového připojení, Mac Studio má Wi-Fi 6 pro nejrychlejší Wi-Fi a podporuje Bluetooth 5.0. Mac Studio je určen ke spárování s odpovídajícím monitorem Studio Display. Ten pořídíte od 42 990 Kč a pyšní se 27palcovým displejem s rozlišením 5K, který má vestavěnou 12megapixelovou kameru s podporou Center Stage a také kvalitní mikrofonní a reproduktorovou soustavou.

Zdroj: Macrumors.com


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

apple leasing

zarukaiphone