MacPodpora magazín

Jak vymazat MacBook před prodejem, servisem, nebo jen kvůli nové instalaci systému macOS

Autorizovaný servis AppleTipy

Operační systém počítačů Mac nese za dobu vašeho používání množství informací. Pokud to situace vyžaduje, zde najdete postup, jak vymazat MacBook nejen před jeho prodejem.

Prosté smazání obsahu disku se nedoporučuje. Vhodné je nejdříve vytvořit si zálohu, abyste nepřišli o žádná vaše data, poté je příhodné odhlásit se z patřičných služeb. Jak vymazat MacBook a jakýkoli jiný Mac, pokud jej chcete prodat, nebo darovat, říká následující postup.

Jak vymazat MacBook pokud jej chcete darovat nebo prodat:

Vytvořte si zálohu – přesvědčte se, že máte aktuální zálohu svých nejdůležitějších souborů a dat. Pokud nevíte, jak na to, pomoci vám může tato nápověda.

Odhlaste se z iTunes – otevřete iTunes a na řádku nabídek v horní části obrazovky nebo okna iTunes vyberte Účet, Autorizace a Odstranit autorizaci počítače. Na vyžádání zadejte své Apple ID a heslo. Potom klikněte na Deautorizovat.

Jak vymazat MacBook

Při deautorizaci počítače se zruší jeho přístup k určitému obsahu, který jste si koupili v iTunes Storu, iBooks Storu nebo App Storu – například k hudbě, filmům, TV pořadům, aplikacím a knihám. O tento obsah ale nepřijdete a nic se z počítače nesmaže. Deautorizací počítače jen zabráníte používání chráněného zakoupeného obsahu. Později můžete počítač znovu autorizovat.

Odhlaste se z iCloudu – vyberte nabídku Apple v řádku nabídek a vyberte Předvolby systému, klikněte na iCloud a potom na tlačítko Odhlásit se.

Jak vymazat MacBook

Zobrazí se dotaz, jestli chcete na Macu nechat kopii dat z iCloudu. Protože budete v dalším kroku pevný disk formátovat, můžete kliknout na volbu Zachovat kopii. Až se z iCloudu odhlásíte, data zůstanou v iCloudu a na jiných zařízeních, na kterých jste přihlášení svým Apple ID.

Odhlaste se od iMessage – používáte-li OS X Mountain Lion nebo novější, odhlaste se od služby iMessage. V aplikaci Zprávy vyberte nabídku Zprávy, Předvolby a potom klikněte na Účty. Vyberte svůj účet iMessage a klikněte na Odhlásit se.

Jak vymazat MacBook

Zrušte párování s Bluetooth zařízeními – používáte-li nějaká spárovaná Bluetooth zařízení, je vhodné jejich párování zrušit. Učiníte tak, že vyberete nabídku Apple, poté Předvolby systému a kliknete na položku Bluetooth. Přesuňte kurzor nad zařízení, u kterého chcete párování zrušit, a klikněte na tlačítko k odstranění (x) vedle názvu zařízení. Až se zobrazí žádost o potvrzení, klikněte na tlačítko Odstranit.

Jak vymazat MacBook

Vymažte pevný disk a znova nainstalujte macOS – finální krok, jak obnovit Mac do továrního nastavení, je vymazat pevný disk a přeinstalovat macOS.

Jak vymazat MacBook kvůli nové instalaci systému macOS 

Tovární nastavení Macu můžete obnovit tak, že vymažete obsah svého Macu a potom přeinstalujete systém macOS pomocí vestavěného zotavovacího disku. Je vhodné mít počítač zapojený k napájení a je nutné mít jej připojený k internetové síti.

Na řádku nabídek vyberte příkaz Apple a Restartovat. Během restartování Macu podržte stisknuté klávesy Cmd a R, dokud se nezobrazí okno Utility macOS. Vyberte volbu Disková utilita a klikněte na Pokračovat.

Vlevo vyberte startovací disk a klikněte na Smazat. Následně klikněte na místní nabídku Formát, vyberte Mac OS rozšířený, zadejte název a klikněte na Smazat. Počítejte s tím, že vymazání disku odstraní veškerá vaše data.

Po smazání disku vyberte volbu Disková utilita a Ukončit Diskovou utilitu. Vyberte volbu Nová instalace systému macOS, klikněte na Pokračovat a dále postupujte podle pokynů na obrazovce.

Až se instalace macOS dokončí, Mac se restartuje a zobrazí se Uvítací obrazovka s žádostí o výběr země nebo oblasti. Chcete-li Mac nechat v továrním stavu, nepokračujte v nastavování systému. Místo toho Mac klávesovou zkratkou Command-Q vypněte. Až ho potom nový majitel zapne, Průvodce nastavením s ním projde celý proces nastavení.

Zdroj: Apple.cz

Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

apple leasing

zarukaiphone