MacPodpora magazín

Jak napsat zavináč na MacBooku a další speciální znaky

Autorizovaný servis AppleČlánky

Pokud nevíte, jak napsat zavináč na MacBooku, tento návod vám to poví. Poradí i, jak napsat další speciální znaky a třeba také emotikony.

Operační systém macOS obsahuje funkce, které umožňují snadno hledat a psát speciální znaky, jako jsou emotikony a symboly měn. Při psaní můžete vkládat smajlíky, znaky dingbat a další symboly pomocí Prohlížeče znaků.

 

Psaní emotikonů a dalších symbolů

V dokumentu nebo zprávě klikněte na místo, kam chcete požadovaný znak vložit, zároveň stiskněte Control–Command–mezerník. Zobrazí se rozevírací okno prohlížeče znaků.

Jak napsat zavináč na MacBooku

Jako první máte na výběr z vložení emotikon. Pokud však chcete vložit jiný symbol, použijte vyhledávání, anebo zvolte symbol nacházející se hned vedle. Tím rozbalíte a zobrazíte další znaky.

Jak napsat zavináč na MacBooku

Nachází se zde interpunkce, latinka, matematické symboly, odrážky, hvězdy, piktogramy, symboly měn, šipky, závorky atd. Až najdete potřebný znak, kliknutím nebo dvojitým kliknutím ho vložíte do textu.

V aplikaci Zprávy můžete také prohlížeč znaků zobrazit kliknutím na tlačítko emotikonu v pravém dolním rohu. V systému macOS Sierra nebo novějším se emotikony posílané ve Zprávách zobrazují ve stejné velikosti jako text, kterého jsou součástí. Když nějaké emotikony pošlete samostatně, bez dalšího textu, budou třikrát větší.

 

Zadávání znaků s diakritikou

Pokud chcete napsat nějaký znak s diakritikou nebo jinou jeho alternativní verzi, podržte stisknutou jeho klávesu, dokud se neobjeví alternativní znaky.

Jak napsat zavináč na MacBooku

Požadovaný znak vyberete ze zobrazených znaků tak, že napíšete číslo uvedené pod ním nebo na něj přímo kliknete. Pokud se rozhodnete, že po přidržení klávesy žádný znak s diakritikou napsat nechcete, můžete rovnou napsat jiný znak nebo stisknout klávesu Esc.

Když u stisknuté klávesy nejsou k dispozici žádné jiné znaky, nabídka alternativních znaků se nezobrazí. Nabídka se taky nezobrazí v případě, že máte na panelu Klávesnice v Předvolbách systému vypnutou možnost Opakování kláves. Toto však může fungovat jen v podporovaných aplikacích.

 

Opakování znaků

Některé znaky se při podržení klávesy napíší opakovaně – záleží na tom, kde píšete. Například ve většině aplikací platí, že podržením mezerníku nebo kláves symbolů (například pomlčky nebo rovnítka) se tyto znaky opakují. V aplikacích nepoužívajících znaky s diakritikou (například v Kalkulačce, Grapheru nebo Terminálu) se při podržení klávesy opakují i písmena a číslice.

Autorizovaný servis Apple

Pokud se nějaký znak neopakuje, podívejte se v Předvolbách systému na panel Klávesnice, jestli náhodou nemáte vypnutou možnost Opakování kláves. Pokud chcete zopakovat znak, který nemá v používané aplikaci povolené opakování, zkopírujte ho do schránky. Potom už tento znak nebo slovo můžete opakovaně vložit stisknutím kláves Command-V.

 

Jak napsat zavináč na MacBooku

Alternativní znaky, které jsou na klávesnicích MacBooků a jiných počítačů se systémem macOS zobrazeny zejména vedle písmen s interpunkcí, napíšete jednoduše s přidržením klávesy Alt. Jak napsat zavináč na MacBooku tedy není nic složitého, stačí držet klávesu Alt a k tomu stisknout klávesu 2.

Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

Zdroj: Apple.cz

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone