MacPodpora magazín
Internet věcí nabízí netušené možnosti. Co vše dokáže a jak funguje
Internet věcí je rozsáhlou oblastí, která každým rokem nabízí více a pravděpodobně už jste se s ní setkali. Jaké jsou výhody a proč je dobré to používat?
Internet věcí, v angličtině jako Internet of Things (IoT) je souhrnný termín používaný u všech moderních přístrojů, které se dají propojit v rámci internetové sítě. Můžete tak ovládat světla, alarmy, nebo vytápění na dálku a to vše díky telefonu, chytrým hodinkám, případně počítači, který přístroje obslouží.
Internet věcí jako hit doby
Tento pojem se ale neomezuje pouze na chytrou domácnost, spadají do něj prakticky všechna fyzická zařízení, která je možné pomocí internetu propojit. Vzájemně si tak mohou vyměňovat mezi sebou data. V této době je počet všech zařízení, která do IoT spadají, na 30 miliard kusů a stále tento počet roste.
Je velmi pohodlné si doma dát nohy na stůl a nemuset hledat ovladač od televize. Jako ovládání totiž může posloužit telefon nebo chytré hodinky, které máme stále na ruce. Stejný princip se uplatňuje na světla, vytápění nebo třeba kávovar. Ten už dnes připojíte pomocí Bluetooth nebo Wi-Fi a ovládáte jej aplikací.
Co budu potřebovat
V tomto článku se omezíme na použití v domácnosti a hlavně na chytrou domácnost. K pohodlnému ovládání budete potřebovat minimálně chytrý telefon, běžící na operačním systému Android nebo iOS. Druhá volba bývá spolehlivější a i výrobci třetích stran mají jednodušší vývoj právě pro iPhony. Navíc, pokud vidíte u produktu nálepku, že podporuje platformu HomeKit, můžete si být jisti, že ho bude možné ovládat iPhonem nebo hodinkami Apple Watch.
Dále je třeba mít v domácnosti kvalitní router, přes který všechny povely pro ovládání probíhají. U chytrých světel budete většinou zapojovat do routeru hub, Apple TV poslouží jako centrum domácnosti, díky kterému ovládáte zařízení i mimo domov a i řídící jednotky pro vytápění často budete muset s routerem propojit. Pak už ale nastává ta lepší část.
Pohodlí, rychlost a úspora
V první řadě si pořizujeme tyto chytré doplňky jako pohodlnější řešení ovládání některých funkcí bytu nebo domu. Rozsvítí za nás světlo díky optickému čidlu, v nastavenou denní dobu nebo dálkově i za pomoci hlasového ovládání. Hlídají teplotu v místnostech, zapínají elektronická zařízení a chytré zámky odemknou vstupní dveře, když se objeví v jejich bezprostřední blízkosti.
Všechny tyto činnosti jsou vzhledem k možnostem plánování rychleji proveditelné a nad většinou nebudete muset ani přemýšlet. Určitě to není o nějaké lenosti, což si někteří myslí. Ale přidanou hodnotou je právě automatizace.
Málokdo si možná dokáže představit, kolik finančních prostředků taková zařízení dokážou ušetřit. Vstupní investice je samozřejmě vyšší, protože vždy bude chytrá žárovka dražší než ta „hloupá“, ale do budoucna se vyplatí. Úspora na vytápění se může pohybovat kolem 30 %, o svícení nemluvě.
Naše kontakty
Napsat nám můžete na: