MacPodpora magazín

Google Apple platí 8-12 miliardy dolarů ročně za vyhledávač

Google AppleČlánky

Google Apple velmi slušně platí. Pro výchozí vyhledávač od Googlu na Apple produktech inkasuje 8-12 miliard dolarů ročně.

Americké ministerstvo spravedlnosti se zaměřuje na lukrativní dohodu mezi Applem a Googlem. Jako součást jednoho z největších protimonopolních případů vlády USA, uvádí The New York Times.

Google Apple platí

V úterý ministerstvo spravedlnosti podalo protimonopolní žalobu na společnost Google. Tvrdilo, že společnost se sídlem v Mountain View použila protisoutěžní a vylučující praktiky na trzích vyhledávání a reklamy k udržení nezákonného monopolu.

V roce 2017 společnost Apple aktualizovala dohodu, aby zůstal vyhledávač Google jako předvolená možnost na zařízeních Applu. The New York Times uvádí, že Apple dostává odhadem 8 až 12 miliard dolarů ročně. A to výměnou za to, že se Google stal výchozím vyhledávačem na jeho zařízeních a službách, včetně iPhonu a Siri. Předpokládá se, že jde o jedinou a největší platbu, kterou Google komukoli poskytuje, a představuje 14 až 21 % ročních zisků společnosti Apple.

Jedná se o legální praktiky?

Prokurátoři tvrdí, že dohoda je reprezentativní pro nelegální taktiku používanou k ochraně monopolu společnosti Google a potlačování konkurence. Podle ministerstva spravedlnosti nyní téměř polovina vyhledávacího provozu Google pochází ze zařízení Applu. Vyhlídky na ztrátu dohody byly v rámci společnosti popsány jako „děsivé“. Provoz vyhledávání Googlu je nedílnou součástí jeho obchodního modelu díky jeho systému reklam.

Apple se rovněž dostává pod palbu, protože napomáhá protisoutěžnímu chování tím, že souhlasí s dohodou a získává více peněz pravidelnými dohodami. Ačkoli jsou tyto dvě společnosti konkurenty v Silicon Valley, dohoda je považována za součást „nepravděpodobného spojení soupeřů“.

Stížnost ministerstva spravedlnosti cituje poznámku vedoucího zaměstnance společnosti Apple z roku 2018, která uvádí, že „naší vizí je, že budeme pracovat, jako bychom byli jedna společnost.“

Právní zásah představuje hrozbu pro značnou část příjmů společnosti Apple. Ale představuje větší nebezpečí pro Google, který by zdánlivě neměl žádný způsob, jak nahradit provoz, který by ztratil. The New York Times spekuluje, že takový rozpad by mohl přinutit Apple k získání nebo vybudování vlastního vyhledávače, což by zase mohlo představovat ještě větší hrozbu pro Google.

Zdroj: Macrumors.com


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

apple leasing

zarukaiphone