MacPodpora magazín

Facebook brýle mají přijít letos, firma zvažuje jejich právní důsledky

Facebook brýleČlánky

Facebook brýle mohou znamenat zlom v používání moderních technologií. Firma se nyní zabývá právními aspekty zařízení a možností rozeznávání osob.

Facebook údajně zvažuje právní důsledky zabudování technologie rozpoznávání obličeje do dvojice chytrých brýlí. Ty společnost v současné době vyvíjí a hodlá je uvést na trh později v tomto roce. Soukromí je v současnosti velké téma a zřejmě tak z toho důvodu nebude možné využít všechny technologie naplno.

Facebook brýle už letos

Šéf AR a VR Facebooku, Andrew Bosworth, řekl zaměstnancům během interního setkání ve čtvrtek pár zajímavých novinek. Společnost v současné době hodnotí, zda existuje právní rámec, který by jí umožňoval integrovat technologii rozpoznávání obličeje do zařízení.

Rozpoznávání tváře … může být nejzávažnějším problémem, kde jsou výhody tak jasné a rizika jsou tak jasná, a nevíme, jak tyto věci vyvážit,“

Odpověděl Bosworth na otázku zaměstnance, zda by byli lidé schopni označovat tváře kolemjdoucích osob a pak je dle této identifikace hledat na internetu. Nejmenovaný pracovník konkrétně zdůraznil obavy z potenciálu újmy ve skutečném světě, včetně stalkerů.

Bosworth rychle zdůraznil, že dosud nebylo rozhodnuto o ničem. Také by mohl dobře dokázat, že současné zákony státu znemožní Facebooku nabízet lidem možnost hledat jiné lidi na základě skutečného profilu jejich tvář.

Po zveřejnění příběhu se Bosworth vydal na Twitter, aby zdůraznil skutečnost, že Facebook byl otevřený ohledně jeho úsilí vyvinout brýle AR, které jsou podle něj stále v rané fázi.

Budou se lidé bát?

„Rozpoznávání tváří je nesmírně kontroverzní téma. Měl jsem dobrý důvod hovořit o tom, jak budeme muset vést veřejnou diskusi o výhodách a nevýhodách,“ uvedl Bosworth a dodal v následném tweetu: „V na našem dnešním setkání jsem konkrétně řekl, že budoucí produkt by bez něj byl i tak dobrý. Některé hezké příklady použití ale počítají s rozpoznáváním. Integrovat budeme jen to, co bude vyhovovat veřejnosti a regulačním orgánům.“

Facebook poprvé veřejně hovořil o svém projektu inteligentních brýlí v loňském roce. Tvrdil, že produkt dorazí dříve v roce 2021. Brýle jsou údajně vyvíjeny ve spolupráci s firmou Ray-Ban a očekává se, že půjdou do boje o přízeň zákazníků společně s podobnými konkurenčními produkty od Snapchatu a Amazonu.

Facebook na své sociální síti používá rozpoznávání obličeje k identifikaci lidí na obrázcích a návrhů označení. Obzvláště citlivým problémem je ale využití této technologie v reálném světě směrem ven. Kontroverze byla umocněna zprávami vládních úřadů a soukromých podniků. Zkoumají tuto technologii jako prostředek k identifikaci a sledování civilistů, spolu s nedostatkem federálních předpisů týkajících se jejího používání.

A co Apple?

Rozpoznávání obličeje bylo implementováno v aplikaci Apple Fotky a Apple jej použil jako bezpečnostní funkci pro odemykání iPhonů a iPadů pomocí biometrického ověřování. Apple také pracuje na inteligentních brýlích, které rozšíří perspektivu lidí v reálném světě o digitální funkce, ačkoli se stále předpokládá, že produkt bude uveden na trh až za několik let.

V současné době neexistuje žádný náznak, že by Apple hodlal tuto technologii využívat. V každém případě by vzhledem k zaměření společnosti na ochranu osobních údajů bylo velmi nepravděpodobné, že by se nějaká taková aplikace podobala druhu, který Facebook zřejmě zkoumá.

Zdroj: Macrumors.com


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone