MacPodpora magazín

Apple Park a 10 zajímavých faktů o něm, které možná nevíte

Apple ParkČlánky

Apple Park je interesantním sídlem americké společnosti. Přečtěte si o něm 10 zajímavých faktů, které možná nevíte a žasněte!

Někdo označuje Apple Park jako Apple Campus 2, které je pokračovatelem původního sídla. Zaměstnanci společnosti se do něj začali stěhovat v dubnu roku 2017. Jedná se o unikátní budovu ve tvaru kruhu, která nese mnoho nej a lze ji označit za nejmodernější sídlo světa.

Cena? 5 miliard dolarů! 

Původní rozpočet byl stanoven na 3 miliardy amerických dolarů, ale časem se vyšplhal o 2 miliardy výše. Nejdražší byla logicky hlavní budova, která stála 425 miliónů. Unikátní Divadlo Steva Jobse vyšlo na 180 miliónů a pozemky, na kterých Apple Park stojí pak stály 160 miliónů.

14 200 parkovacích míst

K 12 000 zaměstnanců musí také náležet minimálně stejný počet parkovacích míst. Když uvážíme, že každý jezdí do práce autem a musí zbýt i nějaké místo na návštěvy, je kapacita pro parkování smysluplná. Kromě toho se uvnitř areálu nachází 700 nabíjecích stanic pro elektromobily.

Původní návrh sídla vychází od Steva Jobse

Už v roce 2004 se začala v hlavě Steva Jobse rodit myšlenka jedinečného sídla a s vrchním designerem společnosti, Jony Ivem, o tom začal diskutovat. S architekty, včetně věhlasného Normana Fostera, se po dlouhých rozvahách shodl, že sídlo bude mít kruhový tvar.

Posilovna, kavárny a jízdní kola

Na ploše Apple Parku se nachází Wellness centrum o rozloze 9 290 m2 a najednou ho může používat 20 000 lidí. Pro zaměstnance, kteří jezdí do práce na kole, je připraveno parkoviště pro 2 000 jízdních kol. Navíc je 1 000 kol pro využití v areálu. V rámci sídla je pak 7 kaváren a ta největší má kapacitu 3 000 míst.

Celý komplex činí 260 000 metrů čtverečních

Těžko představitelná rozloha se zdá být ještě větší, když ji porovnáme s ostatními sídly. Průměr prstence je větší než výška Pentagonu a výška Empire State Building. Takový Bílý dům je oproti Apple Parku prckem, jeho 5 110 m2 nemůže konkurovat. A sídlo konkurenčního Googlu Googleplex má 185 806 m2.

Vlastní adresa

Původní sídlo mělo adresu 1 Infinite Loop. V tomto duchu se pokračuje i teď. Když budete psát do Applu, napište na dopis 1 Apple Park Way, Cupertino, California.

Obvod prstence je 1,6 kilometrů

Kruhová budova, která se oficiálně nazývá Ring, má obvod 1,6 kilometrů. Její 4 podlaží jsou vybaveny největšími skleněnými plochami, jaké kdy byly v budově použity. Jejich počet je kolem 3 000 a každý panel má šířku kolem 15 metrů.

Divadlo Steva Jobse s unikátním výtahem

Budova, která slouží pro pořádání různých akcí, včetně Apple Keynote, byla pojmenována po jednom ze zakladatelů Applu a dlouholetým šéfem společnosti. Pojme zhruba 1 000 diváků a má střechu z uhlíkových vláken. Inovativní skleněný výtah se při jízdě otáčí a je nejvyšší svého druhu.

Předměty, které jinde nejsou

iPhone, iPad nebo Apple Watch už koupíte skoro všude na světě. V Applu Parku je ale prodejna suvenýrů, které si společnost nechává jen na tomto místě a jinde se k nim nedostanete. Nelze je ani poslat poštou. Jedná se o trička, hrnečky a další upomínkové předměty.

Beton, který dýchá

Betonové podlahy v sobě nesou dutou desku a proto lze říci, že dýchají. Jedná se o přírodní vzduchotechnický systém a funguje tedy 100% na obnovitelných energiích.

Zdroj: iDropNews


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone