MacPodpora magazín

Apple A14X bude prvním ARM procesorem, který se objeví v Macu

Apple A14XČlánky

Apple A14X je procesor založený na 5 nanometrech a dostane se do další generace Maců a iPadů Pro. Sériová výroba začne na konci tohoto roku.

Americká firma hodlá na výrobě spolupracovat se společností TSMC, která bude pro Apple vyrábět wafery (substrátové desky, ze kterých se jednotlivé procesory vyrábí). Podle průmyslových zdrojů se měsíční produkce odhaduje na 5 000–6 000 takových desek. Lze předpokládat, že z každé desky se vyrobí několik desítek procesorů.

Apple A14X s 12 jádry

V loňském roce společnost TSMC oznámila investici ve výši 25 miliard dolarů do nové 5nm uzlové technologie ve snaze zůstat výhradním dodavatelem procesorů Applu a zdá se, že se již vyplatila. Zpráva z The China Times koncem minulého měsíce tvrdila, že první Apple Silicon Mac využívající 5nm proces TSMC bude spuštěn do konce roku v podobě superlehkého 12palcového MacBooku s výdrží baterie mezi 15 – 20 hodin.

Podle těchto zdrojů bude 12palcový MacBook údajně používat procesor A14X, který je založen na 5nanometrovém čipu A14. Stejný čip má být použit v nadcházejících modelech iPhone 12. S kódovým označením „Tonga“ je A14X připraven k použití v iPadu Pro příští generace a do výroby se dostane do konce roku.

Kalifornská firma oznámila na červnové vývojářské konferenci WWDC, že její počítače Mac v příštích dvou letech přejdou z procesorů Intel x86 na vlastní navržené procesory Apple Silicon ARM. Bloomberg uvedl, že Apple v současné době vyvíjí nejméně tři procesory pro Mac, které jsou založeny na čipu A14.

První procesory pro Mac od Applu budou mít 12 jader, včetně 8 vysoce výkonných jader a nejméně 4 energeticky úsporných, uvádí Bloomberg. Apple údajně už vyvíjí procesory s více než 12 jádry do budoucna, přičemž společnost již navrhuje druhou generaci procesorů Mac založených na čipu A15.

Dále se údajně chystá špičkový 12,9palcový iPad Pro s Mini-LED displejem dodávaným společností Innolux v první polovině roku 2021. Apple původně plánoval uvedení zařízení na podzim roku 2020, ale není schopen dodržet tuto lhůtu s globální pandemií. Zkušební výroba nového iPadu Pro údajně začala v červnu.

Zdroj: Macrumors.com


Naše kontakty

Napsat nám můžete na:

Kontaktní informace

Mohlo by vás zajímat

apple leasing

zarukaiphone